5) De kooper zal behoudens het bepaalde bij de volgende zinsnede voor 1 Mei 1908 het aan de openbare straat onbebouwd blijvend gedeelte van het terrein van de straat afscheiden, door een muur of ijzeren hek op steenen voet, waarvan het ontwerp door Burgemeester en Wethouders is goedgekeurd. (Aldus goedgekeurd in de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam den 14den Mei 1907.) Het perceel lag aan een nieuwe straat toen Nassaustraat geheten, evenwijdig aan de Warande die al in de tweede helft van de 19e eeuw bestond. De Warande, de Nassaulaan en later de Willem Zwijgerlaan, Burgemeester Knappertlaan etc maakten deel uit van een nieuwe uit leg buiten de Nieuwe Haven richting West Frankelandse Dijk. In het gemeentearchief ligt een plan voor de bebouwing van dit perceel met twee panden aan de Nassaulaan en twee panden aan de Prins Mauritsstraat. In dit plan waren de tuinen van de huizen aan de Nassaulaan door de bebouwing aan de Prins Mauritsstraat slechts een paar meter diep. Het plan werd dan ook later gewijzigd: in de Prins Mauritsstraat zal slechts één pand verrijzen (nummer 4) en de tuinen aan de Nassaulaan worden tenslotte ongeveer 10 meter diep. Art Nouveau en Jugendstil De huizen van de eerste uitbreiding 'buiten de stad' aan de Warande waren gebouwd in de stijl van de zogenaamde Hollandse Neorenaissance met enkele trap- en topgevels, ver sieringen met mannen- en vrouwenkoppen, tegeltableaus etc. Als reactie op de Neorenaissance ontstonden stijlen als Art Nouveau en Jugenstil. 141

Scyedam | 2004 | | pagina 25