Bovenramen op de begane grond. Raam tussen vestibule en gang. Toiletramen. Verbouwingen Na de bouw in 1907 verwisselde het pand enkele malen van eigenaar en had het uiteenlopende bestem mingen: pastorie, dansschool, kapsalon en ook gewoon woonhuis. In 1936 werd het pand gesplitst in een beneden- en een bovenwoning door in de zijstraat een ingang te creëren en een trappenhuis dat aansloot op de gang van de eerste verdieping. Daartoe werd de houten serre (oorspronkelijk veranda) afgebroken en werd in plaats daarvan een kamer aangebouwd met daarachter het trappenhuis. Door deze verbouwing ontstonden ook verborgen ruimten die ideaal waren om onderduikers gedurende de Tweede Wereldoorlog in te verstoppen. Zo gingen de zoons van de buur man, dominee Van der Meulen (zelf betrokken bij het verzet), bij onraad in een ruimte onder de aange bouwde trap. In de bovenwoning, toen bewoond door loco-burgemeester Albers werden ook van tijd tot tijd mensen verborgen. Daar werd tegen het einde van de oorlog de bevrijdingsrevue gerepeteerd die vlak na de bevrijding in het Passagetheater werd opgevoerd. De Nassaustraat was inmiddels al lang van naam veranderd. Bewoners vonden de benaming 'straat' niet chic genoeg en dienden een verzoek bij de gemeente in om de naam te veranderen in Nassaulaan, hetgeen gehonoreerd werd. Een ansichtkaart (in kleur) uit ca. 1908 toont de Nassaulaan, toen nog Nassaustraat geheten, aan één zijde nog onbebouwd. Hierdoor heeft men een prachtig zicht op de huizen nummers 34 tot en met 40. 144

Scyedam | 2004 | | pagina 28