vorstschade opgelopen. De hardstenen versieringen op de topgevel in de zijstraat stonden los! Er viel niet aan te ontkomen het gehele pand te stralen en alle voegen uit te laten bikken en opnieuw te voegen. Het voegwerk is nu weer in de oude staat: een gesneden voeg, de ho rizontale voeg dun, de verticale iets dikker. Bovendien zijn op verschillende plaatsen in de gevel eerst stenen met vorstschade uitgebikt en nieuwe ingemetseld. Op de topgevel boven de erker staan nu ook weer twee pinakels waartussen een smeedijzeren hek zoals oor spronkelijk. Het is opmerkelijk dat in vrijwel de gehele Nassaulaan dergelijke topgevels zijn verwijderd, waarschijnlijk omdat het metselwerk slecht was door het hoge gehalte aan kalk- mortel. Voor het construeren van het smeedijzeren hek is gebruik gemaakt van een oude foto uit het gemeentearchief. Twee jaar geleden zijn alle ramen, waarvan vele behoorlijk geleden hadden onder zon en regen, vervangen. Ze zijn exact nagemaakt en voorzien van dubbel glas. Het glas in lood is hierna gerestaureerd. Ook de toegang tot de tuin werd weer in de oude staat gebracht, de oorspronkelijke houten kantelen werden weer geplaatst. Het slot van het project is het verwijderen van het in 1936 aangebouwde trappenhuis en terugbrengen van de oude veranda aan de achterzijde. Weliswaar is zo'n restauratie tijdrovend en kostbaar, maar het geeft veel voldoening zo'n mooi pand in stijl te mogen bewonen, zeker wanneer je familie er zo'n lange band mee heeft en je er zelf bovendien bent geboren. Het opnieuw aangebrachte hek tussen weer opgemetselde consoles van de hoekgevel. Het gesmede hek is conform een foto uit 1908. Raam in de zijgevel op de tweede verdieping. 146

Scyedam | 2004 | | pagina 30