DE VOORTGANG VAN DE WESTVESTKERK RESTAURATIE In het decembernummer 2003 werd in de rubriek Historie Actueel onder de kop "Siemokvorst Westvest 92" vermeld, dat bij de vervanging van het dak van het bijgebouw van de Westvest 90-kerk de ornamenten verdwenen waren en men in Schiedam weer iets moois moest missen. Dat is geenszins het geval! De daken van deze kerk zijn gedekt met zogenaamde kleine Romaanse pannen. Het grote dak van de kerk zelf is enige jaren geleden al grondig onder handen genomen. Een aantal pannen moest vervangen worden. Het dak boven het orgel is toen gedekt met nieuwe kleine Romaanse pannen en oude goede pannen zijn gebruikt in het grote dak van de kerk. Het dak van het bijgebouw was zo slecht, dat alle pannen vervangen moesten worden. Inmiddels bleek de laatste producent van kleien Romaanse pannen met de productie gestopt te zijn. Er is gezocht naar fabrieken tot in België en Duitsland toe echter zonder resultaat. Het dak van het bijgebouw is nu gedekt met pannen, die veel op kleien Romaanse pannen lijken. De oor spronkelijke pannen met de ornamenten zijn zorgvuldig verwijderd en opgeslagen. Deze worden nu als voorbeeld gebruikt voor nieuw te bakken pannen, waarin deze ornamenten zijn geïntegreerd. Dan wordt ook een aantal versieringen van de nok van het grote dak netreen nagebakken. Dit deelproject 'Ornament' omvat ook de vervanging van de windwij zer, die het vorig jaar met een zware storm heeft begeven. De windwijzer, het scheepje van Petrus voorstellende, gaf al jaren de windrichting niet meer aan, omdat het zeil van het scheepje verdwenen was en de wijzer daardoor vaststond. 147 De onthulling van het "Scidam "-schildje op Open Monumentendag. Op de foto: S.J. Rosman, A.A. Jordaans en C. Coppens. (Foto: M. van Apeldoorn)

Scyedam | 2004 | | pagina 31