HERINNERINGEN AAN HET VENDEL SCHIEDAM VAN DE ORANJEGARDE Ph. van Oordt In ons vorige nummer beschreef Ph. van Oordt de geschiedenis van de Oranje Garde en was gekomen tot 1961. De Garde had weer een muziekconcours georganiseerd, toen bleek dat de toenmalige Schiedamse Gemeenschap vond, dat de SG voortaan dit concours moest organiseren. Dit was te veel gevraagd vond het bestuur van de Garde. Het Vendel stelde dat het als bedenker van het Schiedamse Drumbandconcours met zijn geslaagde nieuwe opzet, ook de uitvoerder van het gebeuren moest zijn en dat dit zeker niet mocht worden verzwegen. Het publiek mocht best weten dat de Garde de organisatie verzorgde. Dit was ook het enige wat het Vendel er mee opschoot. We wilden reclame maken voor de eigen club. De S.G. dacht hier echter anders over. Alle bij haar aangesloten muziekverenigingen moesten een taak krijgen bij de organisatie. De Garde stond voor het blok, immers de accommodatie in de Plantage was van de S.G. en uitwijken naar elders was niet wenselijk. Om het 3e Concours toch doorgang te doen vinden kon het Vendel niet anders doen dan veel accepteren, zij het dan dat de algehele leiding in handen bleef van zijn hopman Ph. van Oordt. Het Concours werd tenslotte geopend door de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap. Hij memoreerde (en wij citeren hierbij de krantenberichten), de geschiedenis van de voor gaande Drumbandconcoursen in Schiedam: "Twee jaar geleden startte de Oranje Garde. Vorig jaar was de Oranje Garde zo welwillend om de eer aan O.B.K. te laten. Nu kon bij dit Derde Drumbandconcours de prettige medewerking van alle functionarissen uit de Schiedamse muziekwereld worden verkregen, zodat dit derde concours georganiseerd door de Sectie Muziek van de Schiedamse Gemeenschap tot een groots en zelfs uniek nationaal evenement kon uitgroeien. Na de (lange) inleiding heeft de hoofdorganisator Flip van Oordt de deelnemers de laatste instructies gegeven. Hierna kon het schouwspel, dat ruim vijf uur duurde, beginnen". Aldus de krant. Maar liefst 35 korpsen, vele met eigen majoretten- groepen, deden aan dit 3e Concours mee. Het spreekt voor zich, dat het bestuur van het Vendel, niet langer geïnteresseerd was om een nieuw concours te organiseren waaraan de naam van de Oranje Garde niet verbonden mocht worden. Het Kampeerwerk Ook het kamperen moest vanwege het jubileum een andere opzet krijgen. We kozen voor iets nieuws en wel voor een vakantie in een jeugdherberg. Het werd op de Kahlenberg in Müllheim aan de Ruhr. Het was een goed ingericht vakantiehuis. Het lag op een heuvel langs de Ruhr. Wanneer we uitstapjes in de omgeving hadden gemaakt konden we met een van de vele rondvaartboten terugvaren naar ons vakantiehuis. Deze vorm van vakantie houden beviel zo goed dat we het jaar daarna naar Ketwig zijn gegaan. Hier vonden we onderdak in een gebouw van de Duitse CJMV uit Essen. Het gebouw was gelegen in het dal van de Hesper, heuvelachtig en bebost, uitstekend geschikt voor vele boswandelingen. 163

Scyedam | 2004 | | pagina 11