geanimeerd. Het Tamboerkorps van het Regiment van Heutz met drie compagnieën marcheerde keurig in het gelid voor een openingsceremonie door Schiedam-Oost. 's Middags stonden ze om half drie aangetreden voor de ontvangst van het Erecomité op de Grote Markt waar ze ook de defïleermuziek verzorgden. Enkele dagen tevoren maakten de eerste militairen reeds een bivak in het Beatrixpark om tenten op te slaan voor een tentoon stelling met het motto "De Landmacht als Grootste Werkgever". Tijdens de rust van de wan deltocht was deze tentoonstelling te bezichtigen alsmede demonstraties van diverse militaire groepen. Ook het Tamboer- en Pijperkorps Harmonie onder leiding van Tamboer-Maitre Jo Veenman gaf hier een keurige muzikale show. De 18e mars trok maar liefst 4200 deelne mers. Bij de 19e mars liep het anders uit dan verwacht. Schiedam had zijn nieuwe station en de leiding van het Vendel dacht aan een spoorwegtocht. De plannen waren gereed. Alle wan delaars zouden zover mogelijk een parcours dienen af te leggen om daarna met de trein terug te rijden naar ons nieuwe station. Dit leek ons eerste klas reclame voor de Spoorwegen. Maar deze trokken zich vijf weken voor de tocht terug. Wat nu? Hopman Van Oordt trok naar Den Haag, naar de KLM, om te proberen deze organisatie warm te krijgen voor een grote luchtvaarttocht. Het was immers dit jaar een jubileumjaar voor onze Nationale Luchtvaartmaat Maatschappij. Ze vloog 40 jaar op 's werelds langste luchtlijn Amsterdam- Djakarta. Maar de KLM had het moeilijk en kon geen geld uittrekken om dit jubileum te vieren. Wij wisten hen echter te verzekeren dat Nederland trots was op zijn KLM en dat dit onze nationale luchtvaartmaatschappij geen cent hoefde te kosten. Wij waren al tevreden met een medewerking die bestond uit technische informatie, vlaggen en veel fotomateriaal. Bij het eind van ons gesprek kregen we alle medewerking die we wilden en de KLM regelde veel extra prijzen en reclamemateriaal dat werd aangeboden door bevriende luchtvaart maatschappijen. Als rustplaats tijdens deze bijzondere luchtvaarttocht was natuurlijk het vliegveld Zestienhoven uitgekozen. Zoals bij alle evenementen valt er iedere vijf jaar wel een jubileum te vieren. Zo ook in 1964. De Oranje Garde bestond 30 jaar, de K.W.Mars 20 jaar en de mars werd voor de 15e keer in Schiedam gehouden. Driedubbel feest dus. Bovendien ging Mr. J. W. Peek, de burge meester van Schiedam, dit jaar met pensioen. Hij was 15 jaar lang voorzitter geweest van het Erecomité van Schiedams grootste wandelsportgebeuren. Dat alles moest gevierd wor den, 4932 deelnemers, te weten 1187 individuele deelnemers en 198 groepen, liepen deze keer mee en verzorgden een défilé zoals nog niet eerder in Schiedam was vertoond. Tijdens de bijeenkomst van het Erecomité in de Raadzaal na het défilé werd hopman Ph. van Oordt als marsleider van de K.W. Mars en leider van de Oranje Garde onderscheiden met de Penning van Verdiensten van de Schiedamse Gemeenschap. Na afloop van de mars kreeg de scheidende burgemeester nog een taptoe aangeboden ver zorgd door de Showband Jong Holland uit Zwijndrecht. Ieder jaar groeide de K.W. Mars opnieuw. Bij de 21e editie waren er 5200 deelnemers. Het was een tocht die aandacht vroeg voor de Antillen. Na afloop moest hopman Van Oordt voor de Wereldomroep komen vertellen waarom juist voor een Antillentocht was gekozen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de Wereldomroep op de dag van de K.W.Mars zelf opnamen van de tocht zou maken, compleet met filmopnamen voor uitzending op de 166

Scyedam | 2004 | | pagina 14