Alle aanvragen voor het houden van de 28e K.W.Mars, alsmede alle uitnodigingen voor het Erecomité waren als gewoonlijk per 1 januari de deur uitgegaan. In alle landelijke wandel programma's stond de 28e K.W. Mars aangekondigd terwijl het Vendel Schiedam van de Oranje Garde in feite niet eens meer bestond. Wat was wijsheid? Ongetwijfeld zouden er wandelaars zijn die zonder meer op 3 juni naar Schiedam zouden komen. Om die wandelsporters niet te leur te stellen werd besloten om de mars gewoon door te laten gaan. Het werd een mars met als motto "De Poldervaart". De Poldervaart, eertijds één der belangrijkste afwateringskanalen van Delfland was bij besluit van de gemeenteraad als zodanig opgeheven. Het leek de organisatoren een goede vergelijking met het Vendel Schiedam van de Oranje Garde. De organisatie van de Mars was routinewerk geworden, alleen moesten voor de uitvoering van de tocht alle oud-leden van het Vendel nog één keer opgetrommeld worden. Het lukte! Het werd een bijzondere laatste mars. Nog nooit hadden we zoveel muziekkorpsen kunnen aantrekken. Alle groepen kregen als aandenken een prijs mee naar huis. Vooraf was nog geen mededeling gedaan van het einde van het Vendel en zijn marsen. De eersten die dit ver namen waren de juryleden, welke we voor deze gelegenheid, voor het begin van de mars uitgenodigd hadden voor een etentje. Dat hadden ze na zoveel jaren belangeloze mede werking wel verdiend dachten we. Tijdens de maaltijd vernamen ze dat deze laatste mars het einde betekende van een lange traditie jeugdwerk. Alle wandelaars, alsook de pers, werden na afloop van de tocht per pamflet op de hoogte gesteld. Al onze oud-leden die het doorgaan van de laatste Koningin Wilhelmina Mars mogelijk hebben gemaakt hebben we, mede om de kas leeg te maken, verrast met een uitgaansdag. We zijn met z'n allen voor het laatst op mars gegaan tijdens de Airbomtocht in Oosterbeek met als afsluiting een bezoek aan de Chinees in Arnhem. 't Was jammer dat dit het einde moest worden van de Garde, na een bestaan van bijna 38 jaar. Nu, na zoveel jaren later, willen wij alle leden die in de vele jaren waarin de Garde bestond, mede door hun lidmaatschap het Vendel zo een prachtig bestaan hebben gegeven, danken voor hun nog altijd zeer gewaardeerde en toegewijde medewerking welke zij aan het Vendel hebben gegeven. Van Voorzitters, Leden van Raad van Toezicht, Bestuursleden, Gardisten en de vele naam loze medewerkers waaronder zeer zeker ook de ouders van onze leden, hebben we veel steun mogen ondervinden. Ook van het Gemeentebestuur en haar vele diensten. Zonder al die steun was al ons Gardewerk niet mogelijk geweest en hadden we lang niet zoveel kunnen betekenen voor veel Schiedammers. Wij zijn daar nog steeds zeer erkentelijk voor. 170

Scyedam | 2004 | | pagina 18