De vieze modderpoel in de Burg. Verveenstraat (Foto: A. Voogd van der Straaten) In de jaren 1950 tot begin 1960 veranderde het achterste gedeelte van de Burgemeester Verveenstraat door allerlei bedrijfsmatige activiteiten en achterstallig onderhoud langzaam in een vieze modderpoel. Onder druk van de bewoners heeft de gemeente Schiedam de straat toen opgeknapt. Het aanzien van de bebouwing in de Burgemeester Verveenstraat is in 80 jaar niet veel veranderd. We lopen terug en slaan linksaf de Spoorbaanstraat in. Voor de annexatie van Kethel in 1941 heette deze straat Spoorstraat, de naam moest echter veranderd worden omdat er al een Spoorstraat in Schiedam bestond. De Spoorbaanstraat bestond en bestaat uit 28 arbeiders huisjes. De huizen waren bestemd voor arbeiders o.a. werkzaam bij de scheepswerven in Schiedam. Omdat er voor 1945 een overschot aan woningen was, wisselden de bewoners nog weieens van woning. Het huis werd dan vaak door de eigenaar geverfd en behangen om het voor de nieuwe huurder aantrekkelijk te maken. Op nummer 10 woonde gedurende ongeveer twee jaar A.H. de Bondt; als fotograaf heeft de heer De Bondt zijn 'toverkunsten' in Kethel vertoond. Hij maakte tal van groeps- en school foto's ook buiten Bijdorp. Op nummer 2 was de kruidenierswinkel, annex waterstokerij, annex taxibedrijf, van Bert van Leeuwen. Als men goed naar dit pand kijkt zie je nog con touren van de winkelpui en verder de steeg in, vindt men de dichtgemetselde deuren van de waterstokerij. De geheel herstelde garage, waar de taxi geparkeerd stond, staat er nog. Dit voor wat betreft het ondernemerschap in de Spoorbaanstraat. Lopen we nu langs de netjes opgeknapte woningen terug naar de Schiedamseweg, dan slaan we weer linksaf de Schietbaanstraat in. Ook de Schietbaanstraat bestond en bestaat uit een dertigtal arbeidershuisjes. Direct op nummer 1 vinden we de zuivelwinkel van A. van Dorp. De winkel werd in 1944 overgenomen door G.A. Lansbergen, beter bekend als Graab. De heer Lansbergen was melkboer en verkocht kruidenierswaren in zijn winkel. Stien Timmers- Lansbergen heeft hem jaren in zijn winkel geholpen. Graab Lansbergen, voor vele 174

Scyedam | 2004 | | pagina 22