Voor het politiebureau, op het Bijdorpplein stond de grote schuur van Aad van Mil, kolen handelaar, thans de firma Nooit-Gedacht aan de Schiedamseweg 170. We keren ons om en volgen de bedrijvigheid aan de rechterkant van de Schiedamseweg, waar op nummer 221 melkhandel Zeelenberg gevestigd was. Hierna komt een viertal woon huizen, waarna de bebouwing ophoudt. Voor 1960 echter waren hier gevestigd de rijwiel handel en het loodgietersbedrijf van Piet de Ligt, na de sloop van het pand ten behoeve van de aanleg van rijksweg 20 is het bedrijf verhuisd naar Schiedamseweg 22, het pand van de huidige videotheek. Naast de firma De Ligt was de melkhandel van Wim Breugem, daar naast stonden er nog twee woonhuizen en waar wij nu in de verte het witte bruggetje zien, lag de Blauwe Brug over de Poldervaart. Voor de Blauwe Brug aan de rechterkant lag de boerderij van Dorus Lansbergen, waar op het erf van de boerderij vier families woonden. We draaien ons om en steken over. Gelegen aan de Poldervaart en dicht tegen de Blauwe Brug treffen we hier vanaf 1903 de internationaal bekende muziek- en dansschool, speeltuin en botenverhuur 'De Halve Maan', 'De reiziger vermoeid van het gaan rust wat in de Halve Maan'. De uitbater was Hein van Dam (1876-1954) door zijn extravagante kleding ook wel 'De Amerikaan' genoemd. Wanneer door zang en dans de gemoederen wat te hoog waren opgelopen werden over moedig geworden gasten door kelner en uitsmijter Willem Hollenberg met harde hand ver wijderd. Vanaf augustus 1923 exploiteerde Hein van Dam een busdienst naar Schiedam. Deze busdienst is later overgedaan aan de RET. Twee zoons van Hein van Dam, Fop en Harry, zijn bij de RET als buschauffeur in dienst getreden. Na de Tweede Wereldoorlog raakte het gebouw in verval. In het café vestigde zich klompenhandel Schilt en in de danszaal stalde de heer Schilt zijn geiten. Zo kwam er een roemloos einde aan dit beroemde en beruchte stukje vooroorlogs uitgaansleven. Teruggaand over de Schiedamseweg richting Schiedam komen we langs het erf met boerderijen van de familie Lansbergen. De vier Pieten die het erf bewoonden hadden allemaal een bijnaam en wel Goeie Piet, Kreupele Piet, Dove Piet en Grote Piet. Waar nu de Sporthalstraat begint had Jan Ham een melkhandel, kruideniers- en snoepwinkeltje. Op nummer 170, waar nu Nooit-Gedacht 176 Boerderij/veehandel Klaas van de Bos en de boom op de lokatie, waar K. v.d. Bos heeft gewoond (januari 2004).

Scyedam | 2004 | | pagina 24