Hij vervoerde de schillen per boot vanaf de Mathenesserbrug over de Poldervaart naar de boeren in Kethel. Daar dienden deze als veevoer. Hieruit is het transportbedrijf Baartmans ontstaan. We vervolgen onze weg Iets van de weg afgelegen, achter een ijzeren hek, bevonden zich de fouragehandel van Steef van Winden en de meelhandel van A. Bregman. Het woonhuis van de familie Bregman stond en staat nog steeds aan de Schiedamseweg nummer 184. De heer Bregman, tevens wethouder in Kethel, was met dokter Van der Kuy één van de eerste bewoners van Kethel met een auto. Deze familie Bregman behoorde tot de elite van Bijdorp. Dan lopen we langs vier woningen aan de Schiedamseweg, gebouwd in 1923. De grond was van de heer Bregman en werd aangekocht als bouwgrond door C.A. Schroot, men kan uit sluitend via een brug de woonhuizen bereiken. Wandelend zien we aan de rechterzijde op nummer 194 de tuinderij van de familie Nijman, later waren zij ook schillenboer. Op het nu braakliggend terrein bevonden zich nog twee boerderijtjes van Verdel en Hoftijzer. Op de hoek Schiedamseweg en Nieuwe Damlaan heeft hier in de jaren zestig het snoep- en drinkkraampje of te wel het koffiekraampje van de familie Van der Boor gestaan. Deze houten gelegenheid was vóór de bouw van het nieuwe Gemeente Ziekenhuis op de Burgemeester Knappertlaan naar deze locatie verhuisd. De wijk Groenoord was in aanbouw en de heer Van der Boor voorzag vele bouwvakkers van koffie en thee, voor sommigen werd 177 De eerste T-Ford van Hein van Dam bij "De Halve Maan trekhaken van de gebroeders Van Mil, (de familie Mil van de kolenhandel op de Schiedamseweg), gevestigd is, was vanaf 1923 de brood- en banketbakkerij P.L. van der Staaij gevestigd; het was een bedrijf met woning. Bakker Van der Staaij had voor de Tweede Wereldoorlog twee werknemers in dienst, t.w. Frans Baartmans, hij woonde op de Schiedamseweg en Harry Strik, hij woonde in de Westpolderstraat. Later werd Frans Baartmans grossier in schillen en keukenafval.

Scyedam | 2004 | | pagina 25