Tijdens de Landelijke Archievendag 30 oktober j.l. presenteerde het Gemeentearchief Schiedam een DVD over Wilton-Fijenoord, eens Schiedams grootste werkgever, met daarop historisch filmmateriaal. Dertig jaar lang, van 1953 tot en met 1982 maakte Wilton- Fijenoord in eigen beheer een bedrijfsjoumaal met daarin de hoogtepunten van het afgelopen jaar op het gebied van scheepsbouw en reparatie, personeel, jubilea en bedrijfs voering. In 2004 is dit historisch waardevol filmmateriaal van in totaal 19 uur in opdracht van het Gemeentearchief Schiedam geconserveerd en gedigitaliseerd. Flet Gemeentearchief heeft in samenwerking met Het Kader Audiovisuele Produkties te Rotterdam uit dit materiaal een compilatie van 60 minuten samengesteld. De DVD 'Wilton' is te koop voor 7,50 of te bestellen bij het Gemeentearchief Schiedam, Stadserf 1, tel. 0102465757, e-mail: archief@schiedam.nl Ook in het pand van de HVS, Broersveld 140 is deze DVD op zaterdag te bestellen. Tot op heden werd er nog geen melding gemaakt van een uitgave over het Hoogheemraadschap van Delfland. Dit boek geeft een overzicht van het wel en wee van de waterkwaliteit in onze regio. Het boek 'De hand in eigen boezem' geeft de historie weer over de periode 1888-2003 van thema's als waterbeheer, vervuiling, verzilting en rioolwa terzuivering en dergelijke. Het is een fraai boek. Uitvoerig gaat de schrijver in op de Poldervaart en de omgeving. Veel waterwegen leiden naar de Nieuwe Maas en één ervan is de Poldervaart bij Schiedam. Het verse water voor Den Haag werd ten westen van Schiedam bij de Vijfsluizen ingelaten en moest vervolgens een lange weg afleggen via de Poldervaart en de Schie naar Den Haag. Eigenaren van grond langs deze vaart hadden de plicht de kaden te onderhouden. Zij zagen echter met lede ogen het water naar Den Haag gaan want de kaden sleten eronder. In 1903 brak een deel van de kade door en liep de Noord-Kethelpolder onder water. Onvoldoende onderhoud was de reden van deze ramp. Ruzie over de kosten van reparatie volgde, maar uiteindelijk wed in 1918 het onderhoud door Delfland gedaan. Doordat in Den Haag het verversingskanaal werd afgedamd, was de Poldervaart min of meer overbodig geworden. Het uit de Middeleeuwen stammende kanaal werd in 1970 afgestopt. Het boek is voorzien van oude, maar ook prachtige, actuele foto's die soms absurde tafere len te zien geven. Het heeft een ietwat onhandig langwerpig formaat, maar daardoor komt het illustratiemateriaal wel goed tot zijn recht. Titel: 'De hand in eigen boezem, waterkwaliteit in het Hoogheemraadschap van Delfland 1888-2003.' Auteur: Jan van den Noort Het L.P. Polhuis archief: een gewoon familie-album In juni van dit jaar verscheen onder deze naam een boekje, samengesteld door Frits Gierstberg van het Nederlands Fotomuseum en Schiedammer Peter Hellemons. Het boekje bevat een groot aantal foto's van Leo Polhuis, amateur-fotograaf en schoonvader van Hellemons. De foto's vallen vooral op vanwege de professionele aanpak ondanks het feit dat zijn onderwerp onder het kopje 'familie-foto's' is te rangschikken. Dat laatste maakt de foto's ook weer bizonder want Hellemons heeft kans gezien om een prachtige serie samen te stellen die het waard is om te bezien. De lezer, of beter de kijker, krijgt een mooi beeld van de wijze waarop ook een amateurfotograaf zijn familie in beeld kan brengen. Het boek je, dat meer dan vijftig kleurenfoto's bevat, is te verkrijgen bij de boekhandels Van Leeuwen op de Broersvest en Post Scriptum in de Hof van Spaland. De prijs is 24,95 euro.

Scyedam | 2004 | | pagina 35