ANTONY DE VLETTER, HULPSCHOOLMEESTER IN MATHENESSE, POSTMEESTER IN DE NIEUWE REPUBLIEK Wim Snikkers Antony de Vletter was hulponderwijzer te Oud- en Nieuw Mathenesse en later te Schiedam. Hij stamde uit een familie van onderwijzers, maar ook van opstandige lieden. Wij gaan, voor zover mogelijk, enige gangen van zijn leven na. Antony de Vletter werd op 1 januari 1841 te Portugaal geboren. Hij was het vierde kind van in totaal elf kinderen. In 1844 verhuisde de familie naar 's-Gravenzande, waar de vader het hoofd werd van de lagere school, eenzelfde functie had hij ook in Poortugaal bekleed. Hij werd een belangrijk persoon in dit plaatsje. Was actief in de gereformeerde kerk, maar was ook samen met zijn zoons Hendrik en Antony lid van de reddingsbrigade in Terheyden. Zoon Antony ging op 16-jarige leeftijd de onderwijzersopleiding in Haarlem volgen, zoals zijn broer Willem ook had gedaan. Dit was de enige opleiding in die tijd, die staatssubsidie ontving. De eerste school van Mathenesse Op 21 juli 1859 werd Joh. Wijma benoemd tot hoofd van de eerste school, die de gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse had laten bouwen. Deze stond aan de Buitenhavenweg op de uiterste grens van de gemeente. Het gebouwtje bestaat nog: het is nu het kantoor van de VVV. Toen de school een paar maanden later werd geopend telde hij 110 mannelijke en 68 vrouwelijke leerlingen. Het verschil in aantallen jongens en meisjes bleef in de komende jaren. De ouders betaalden per week fl. 0,20 per kind, fl. 0,30 voor twee en fl. 0,375 voor drie kinderen. Ook bestond de mogelijkheid dat de gemeente het schoolgeld betaalde. Het hoofd, J. Wijma, die was getrouwd met Antony's zuster, had een vrije woning, naast de school, met een tuintje. Hij was voorheen hoofd van de school in Terheyden. Hij verdiende in Mathenesse per jaar fl. 800,00 maar had daarbij een toelage voor iedere leerling boven het aantal van 80, zodat hij bijvoorbeeld in 1867 fl. 887,00 verdiende. Van 31 oktober 1859 tot 2 januari 1862 was er een hulponderwijzer, die fl. 300 verdiende. Dit was Antony de Vletter, die bij zijn zwager en zuster inwoonde. Voorts waren er meestal 1 a 2 kwekelingen die fl. 50 of fl. 25, verdienden. Er was in die tijd een enorm verschil in "status"en verdien sten tussen het hoofd en de anderen. De opvolger van De Vletter verdiende fl. 350, een bedrag dat ook al aan De Vletter was toegezegd. In die tijd werden, buiten het hoofd, alle andere onderwijzers "hulponderwijzer"genoemd. Wijma is nog jarenlang hoofd der school geweest, ook na 1 januari 1868, toen de gemeente Mathenesse bij Schiedam werd gevoegd. Op de armenschool te Schiedam Antony had Mathenesse vrij plotseling verlaten,het zou niet de enige wending in zijn leven betekenen. Na een korte tijd in 's-Gravenzande ging op op 3 maart 1862 naar Schiedam, waar hij bij zijn twee jaar oudere broer Willem introk. Willem was sinds begin 1862 hulpon derwijzer op de "school achter het postkantoor", zoals deze werd omschreven. Antony werd op dezelfde school ook hulponderwijzer. Officieel heette de school "Eerste Openbare Armenschool" en lag aan de Lange Nieuwstraat achter het Blauwhuis. Behalve Postkantoor 156

Scyedam | 2004 | | pagina 4