Plattegrond van twee (van de zes) lokalen van de armenschool aan de Lange Nieuwstraat. De teke ning van de Gemeente-architect A. Nolen behoort bij een voorstel van 9 oktober 1888 om nieuwe schoolbanken voor de armenschool te maken, mochten de bestaande kapot gaan en niet meer te repareren. Jan Stout begon aan het begin van 1888 op deze school en zou er 16 maanden blijven. Antony de Vletter werkte van 1862 tot 1873 op de school. is het Blauwhuis ook het Gymnasium geweest en herbergt nu al jaren de Muziekschool. Men kende naast de armenschool (wat een naam!) nog een school voor "rijke" kinderen en een type daar tussenin, de tussenschool. De school aan de Lange Nieuwstraat was de grootste van de stad en had zes hulponderwijzers. Er waren zes grote lokalen. In ieder lokaal waren twee klassen, gescheiden door een kachel met een kolenbak in het middenpad. In iedere klas zes lange banken zonder leuning. Op de banken zaten maximaal acht kinderen, merendeels "klompenkinderen". De school had geen goede naam en dat kwam gedeeltelijk door het hoofd P. van Vlaardingen, die buiten school nogal dronk en in school een lange Goudse pijp rookte en rochelde. Voor de rest ging er weinig van hem uit. J. Stout heeft in Levensherinneringen (Scyedam nr. 4, 1992) over de school geschreven. Willem de Vletter had op 28 september 1863 de school al weer verlaten en was teruggekeerd naar 's-Gravenzande. Antony hield het langer vol. Op 15 februari 1871 trouwde hij met Helena van den Berg, die op 24 november 1846 in Schiedam was geboren. Na eerst nog op de Hoogstraat 5 te hebben gewoond, verhuisde hij naar de Lange Nieuwstraat, waar op 4 december 1871 hun eerste kind Anna werd geboren. Het kind werd niet gedoopt, het huwelijk was ook niet kerkelijk bevestigd. Het jaar 1873 werd een bijzonder jaar. In mei vroeg Antony ontslag als hulponderwijzer, omdat hij op 24 april gymnastiekleraar aan de HBS was geworden. Maar niet voor lang, want op 6 oktober maakt het gemeentebestuur 157

Scyedam | 2004 | | pagina 5