Er waren veel zululeiders, die het niet eens waren met de afstand van Zululand aan de Boeren. Ook de Britten vonden de Boeren te vrijpostig: eind 1884 bezetten zij de kuststreek en blokkeerden daarmee een verbinding van de Boerenrepublieken met de zee. In ruil voor erkenning door Engeland werd de Nieuwe Republiek verkleind tot minder dan de helft van het oorspronkelijke land. Het restant bleek niet levensvatbaar en heeft zich toen maar aangesloten bij de Suid-Afrikaanse Republiek (Transvaal). Postmeester in Vrijheid Zodra de Nieuwe Republiek was gevestigd begon men met de opbouw van een infrastruc tuur. Er kon worden ingeschreven om land te verkrijgen. Men begon met de bouw van de toekomstige hoofdstad, die de naam "Vrijheid" kreeg. Antony de Vletter kocht voor 40 Pond een perceel van een morgen (8563 m2) aan de Deputatiestraat 93 in Vrijheid en liet daar en huis bouwen. Er kwam ook een postkantoor en een wekelijkse postdienst met Utrecht (in Transvaal), een afstand van 50 km. De Vletter werd op 5 juni 1885 klerk in dienst van de Nieuwe Republiek en een van zijn taken was die van "postmeester". Men gaf eigen postzegels uit en De Vletter liet een stempel maken om te dienen als kwitantiezegel met, handgeschreven, de waarde. Op deze zegels staat zijn naam. Maar zijn functie van post meester zou niet lang duren. Er was een heel klein tekort ontstaan, maar De Vletter ging niet in op herhaalde verzoeken om verantwoording van zijn administratie af te leggen. Uiteindelijk werd hij op 27 augustus 1886 op staande voet ontslagen, nadat al vanaf 16 oktober 1885 om opheldering was verzocht. 160 Antony de Vletter, volgens een Zuid-Afikaanse omschrijving uit 1934: "...een woest uitziend persoon met een enigszins door de pokken of zon geschonden gezicht, 't welk omringd was door een donkerblonde baard en daarboven een snor a la Magiara, een Romeinse neus...

Scyedam | 2004 | | pagina 8