februari 2005 KASTANJES O VERSCHIESESTRAA T Op 1 februari 2005 werd zonder vooraankondiging de kolossale kastanje op de hoek van de Overschiesestraat en de Broersvest omgezaagd. In eerste instantie volledige verrassing. Was dit niet tegen de afspraak in, waarbij deze voor tram-plus niet zou hoeven wijken? De andere kastan je, tegen de hoek van het theater, stond wel in de weg, reden waarom al 5 jaar geleden de boom op verhuizing werd voorbereid door het prepareren van de kluit. Pas na het verdwijnen van de boom berichtte een afle vering van Gemeenteberichten wat er gaande was: "De kastanje die het dichtst bij de Broersvest stond, bleek na deskundig onderzoek de laatste jaren niet meer te groeien. Dit kwam onder meer door het afsterven van de wortels. De le vensverwachting van deze boom was daar door niet langer dan vijf jaar. De gemeente heeft daarom een vergunning verleend om de boom te rooien.De tweede zou worden verplaatst. En dat gebeurde in de avonduren van 7 januari op spectaculaire wijze, toen de kastanje met wortelkluit (met een gezamen lijk gewicht van 100 a 150 ton) door een gegraven sleuf op een stalen plaat werd ver sleept naar een plaats aan de Broersvest waar geen hinder voor tram en ander ver keer mogelijk zal zijn. (Deze kastanjes zijn niet de oudste bomen en ook niet de oudste kastanjes van de stad.) Overigens werden rondom die plek meer bomen geveld: 9 essen, 5 populieren en een els. Over de ouderdom van beide geweldenaren het volgende. Ongeveer 105 jaar geleden werden in de voortuin van het schoolge bouw van de gemeentelijke H.B.S. aan de Overschiesestraat (daar al gevestigd sinds 1869) twee kleine kastanjes geplant, ter weerszijden van de twee toegangshekken met hardstenen hekposten. Op een foto van rond die tijd zijn ze te zien. Het gebeurde mogelijk in hetzelfde jaar 1900 als het ver hogen van de linkerzijde van het statige gebouw met een extra bouwlaag. 36 Een prentbriefkaart uit 1927, waarop precies in het centrum van de foto een kleine kastanjeboom is te zien. (Uitgave: H.R.S.Rebers)

Scyedam | 2005 | | pagina 36