kwart slag omgetrokken. Dat was mogelijk, omdat de "stoppingengeplaatst waren tus- schen een dubbelen cirkel randijzer, waarbinnen veel vet was aangebracht, zoodat de houten blokken gemakkelijk tusschen de "rails" draaiden. Dat "mallemolentje-spelen" met het gevaarte was natuurlijk een werk, waarbij groote oplettendheid vereischt werd. Telkens zag men dan ook de leiders passen en meten, of de lading wel in evenwicht bleef. Om 20 over 6 was men zoover, dat de brughelft een kwartslag was gedraaid, waarmee het tweede gedeelte van de taak met succes was volbracht. Een gedeelte van dit werk woonden o.a. bij den burgemeester, de heer A.J. Gijsen; de directeur van Gemeentewerken, de heer G. Ger- lagh; de directeur van den Woningdienst, mr. ir. M.M. van Praag, het raadslid, L. van Pelt, en voorts eenige technici in gemeentedienst of uit het particuliere bedrijf. Zooals wel van zelf spreekt, was van het begin tot het einde de heer ir. H.B.J. Aikema, onder wiens leiding het groote werk aan de Koemarkt geschiedt, aanwezig, 's Avonds 9 uur begon men met het derde gedeelte van de taak, n.l. het leggen van de brug op haar plaats. De voorbereidende maatregelen daarvoor waren zeer omvangrijk en vorderden nog een paar uur. De bagger molen moest eerst een paar decimeter zakken. Van Delfland werd op speciaal verzoek toestemming verkregen water uit Lange-, Korte- en Buitenhaven te spuien. De Nieuwe- en de Westerhaven werden op peil gehouden door de schuif aan het eind der Korte Haven bij de Westvest te sluiten. Bovendien nam de baggermolen 20 ton waterballast in, in een tank in het voorschip. Daartoe werd een brandslang in de Tuinlaan op de waterleiding gekop peld, en over het terrein van het Zuidelijk landhoofd, een slang gelegd. Doordat de bag germolen zakte, kwam de brug te rusten op sleden, aangebracht op het Noordelijk en Zuidelijk landhoofd. Het is duidelijk, dat eerst met groote nauwkeurigheid de juiste lig- Op deze foto, genomen op 25 mei 1927 is duidelijk het aandrijvingsquadrant te zien. 87

Scyedam | 2005 | | pagina 11