plaats van het vaartuig was bepaald, want als het gevaarte van 85 ton eenmaal vrij daar van was, zou het niet gemakkelijk zijn het zijwaarts te verplaatsen. Om ruim 7 uur 's avonds rustte de brug eindelijk op de landhoofden en toen moest zij nog een paar meter achteruit, d.w.z. in de richting van den Rotterdamschendijk, getrokken worden, waarmee men te 12 uur 's nachts gereed was. Toen moest de brug nog zakken. Een viertal hydraulische persen, elk met een capaciteit van 70 ton, hielden de brug vast en dan werd iets van een "stopping" weggenomen, zoodat de brug eenige centimeters kon zakken. Daarmee bleef men bezig tot Zondagmorgen 7 uur, toen het werk tot hedenmorgen 4 uur werd stopgezet. Oorspronkelijk was het de bedoeling Zondag door te werken, maar het Gemeentebestuur, gedachtig aan het woord: "Wee degenen, door wie de ergernis komt", had daartegen bedenkingen. Het stellen van de brug en het aanbrengen van de ballast geschiedt nu heden en morgen. Door een groote hoeveelheid ballast aan te brengen, hoopt men morgen de brug in geopenden stand te krijgen, d.w.z. rechtopstaand, zoodat zij geen belemmering voor de scheepvaart meer vormt. Schepen, die onder de nieuwe brug kunnen doorvaren, kunnen vandaag reeds passeeren. A.s. Zaterdag hoopt men de andere helft van de brug op dezelfde wijze op haar plaats te brengen. Een aan te brengen middenstuk zal dan de verbinding vormen van de brug, die, zoo men zich herinneren zal, 16 M. breed wordt, met aan weerszijden een voet pad van 3 M. Het rij vlak blijft dan nog zoo breed, dat tegelijkertijd twee auto's en twee trams de brug kunnen passeeren. Voor de technici van de werf Gusto dient men respect te hebben, die een moeilijk vraagstuk als het leggen van de brug op haar juiste plaats, op deze wijze oplosten. Veel gemakkelijker zou ongetwijfeld geweest zijn met een drijvende kraan het werk te verrichten, maar een bok van voldoende draagkracht zou van die afmetingen zijn, dat hij de Buitensluis niet zou kunnen passeeren, terwijl daarmee ook niet tusschen de beide landhoofden te manoeuvreren zou zijn geweest. Een agent van politie maande de nieuwsgierigen, die op de oude Koemarktbrug wilden blijven staan, tot doorloopen aan. De meeste belangstellenden vonden echter wel een ander plaatsje, van waar ze het werk kon den volgen. Het ligt in de bedoeling binnenkort hetgeen nog over is van het pand, waarin vroeger het Technisch Bureau van ir. Moll gevestigd was, af te breken, om den toegangsweg naar de nieuwe Koemarktbrug vanaf den Rotterdamschen dijk te voltooien. Ook de brugwachterswoning aan de overzijde, het dichtst bij de haven gelegen, verdwijnt bin nenkort. In de andere woning zal dan voorloopig nog het bureau van het werk aan de Koe markt gevestigd worden. Het café De Kroon zal binnen enkele weken eveneens gesloopt worden. Het nieuwe café-restaurant van den heer Av.d. Most is wel met bekwamen spoed verrezen, maar of het binnen een maand in exploitatie zal kunnen worden gebracht, staat te bezien Schiedamsche Courant 4 april 1928 "De N.V. W.A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam is gisteren begonnen met het voorbereidend werk tot opruiming van de oude Koemarktbrug. Men weet, dat dit oprui- mingswerk een buitengewoon lastig karwei is, omdat men van de constructie van het gedeelte dat zich onder water bevindt, zoo goed als niets afweet. In de jaren 1600 en 1601 is daar ter plaatse een sluis gebouwd, die toen als buitensluis dienst deed. In 1872 heeft men op de sluishoofden de tegenwoordige oude Koemarktbrug gelegd. Dat in den loop der eeuwen de sluishoofden zeer aanzienlijk zijn verzakt, blijkt wel hieruit, dat thans de bovenkant der deurkast van de oude sluis bij normalen waterstand slechts even boven het water uitsteekt. 88

Scyedam | 2005 | | pagina 12