Tusschen de beide landhoofden van de oude brug ligt de sluisvloer en de drempel en die zijn, zooals onze voorvaderen van dien tijd gewoon waren, van zeer solied materiaal ver vaardigd. De duikers Sperling van V.d. Tak 's Bergingsbedrijf zijn om beurten eenige malen afgedaald en hebben zware stukken hout weten los te werken, die voor een deel rechtop in den bodem staan. Ook is één van de zware eikenhouten palen, die dwars door het vaarwa ter liggen - van hoofd tot hoofd - naar boven gebracht. Door dat zware houtwerk, dat zich onder water bevindt, is het onmogelijk een ijzeren damwand voor de hoofden te heien. Eerst moet getracht worden dat houtwerk op te ruimen. Lukt dat niet, dan zal er niets anders overblijven dan den doorgang door de oude Koemarktbrug droog te leggen, waarvoor dammen dwars door de haven moeten worden gelegd, waardoor het scheepvaartverkeer geruimere tijd, - zeker verscheidene weken - gestremd zou worden. Dat wil men zoo mogelijk voorkomen. De duikers hebben een zwaar werk met onder water het zware hout, dat daar drie en een kwart eeuw heeft gezeten, los te wrikken. Daarbij wordt zoo mogelijk gebruik gemaakt van een waterstraal, die den grond wegspoelt. Een pomp aan boord van den bok Ram zorgt, dat er voldoende druk op den waterstraal staat. Het opruimingswerk, waarvan eigenlijk aan den wal weinig is te zien, trekt zeer groote belangstelling. De brug, die in november 1927 in gebruik genomen werd, in geopende toestand. Links het in 1956 afgebro ken brugwachtershuisje. 89

Scyedam | 2005 | | pagina 13