Directe gevolgen De directe gevolgen van de conclusie van het Bestuur voor de betrokkenen waren enorm. De Weesvader werd op staande voet ontslagen. Voor 6 uur 's avonds moest hij het gebouw verlaten hebben, en men wilde hem er nooit meer zien! De beide Weesouders kregen nog hun salaris voor het lopende kwartaal uitbetaald, tot eind september dus. In de Schiedamse Courant van 31 augustus 1894 lezen wij voorts dat tegen de Weesvader ook nog een strafvervolging werd ingesteld wegens overtreding van artikel 249 van het Strafrecht. Dit artikel betreft ontucht met misbruik van gezag met een minderjarig kind of pupil. Ten aanzien van Keetje Woensdregt werd in de daaropvolgende Gecombineerde Vergadering van 5 september 1894 besloten dat zij niet langer in het Weeshuis kon blijven. Zij zou naar een gesticht tot verbetering van meisjes worden gestuurd. Hoofdrolspelers Hoofdrolspelers in het drama waren dus de Weesvader en het weesmeisje Keetje Woens dregt. De naam van de Weesvader was Jan Pieter Krins. Hij was geboren op 18 mei 1842 te Maastricht. Zijn ouders waren Albertus Krins en Maria Schalenkamp. Hij was getrouwd met Martina Wilhelmina van Aartsen. Voor zij op 1 oktober 18® in dienst traden van het Weeshuis te Schiedam, hadden zij 5 jaar als Weesouders gewerkt in het Gecombineerd Weeshuis der Hervormden te Zaltbommel. Bij zijn sollicitatie vermeldde Krins dat hij "een goed administrateur was, en wetenschappelijk goed ontwikkeld". Wat dat laatste inhield, is niet duidelijk. Tevens gaf hij aan dat beiden "gewend waren aan orde, net- en zindelijkheid". Wat het echtpaar daarvoor gedaan heeft, is niet bekend. Keetje Woensdregt heette eigenlijk Anna Cornelia. Zij werd op 4 juli 1876 te Schiedam geboren. Zij was het zesde kind van het echtpaar Arij Woensdregt (1833-1891) en Anna Elisabeth Brandenburg (1836-1880). Hij was eerst touwslager, later winkelbediende. Toen Keetje 2 jaar was, kwam er nog een broertje bij, maar dat werd niet ouder dan 4 maanden. Heel jong - zij was pas vier - verloor zij haar moeder. Hier door is zij in haar jeugd ongetwijfeld veel liefde tekort gekomen. Haar oud ste zuster Elizabeth was toen al getrouwd en uit huis. Zij zal daarom 91 Lange Achterweg met rechts het Weeshuis der Hervormden (foto: C. Steenbergh, GAS).

Scyedam | 2005 | | pagina 15