HERENKOOR IN HONOREM DEI 125 JAAR (1880-2005) Monique den Ouden Op eerste Pinksterdag van dit jaar vierde het herenkoor In Honorem Dei van de St. Liduina Basiliek (ook wel Singelkerk genaamd) haar 125-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit werd er een boek uitgegeven over de geschiedenis van het koor. De heer F.C.M. Rosier stelde dit boek samen uit de archieven van het koor. In 1980 had hij dit ook al eens gedaan en nu -in 2005- voegde hij de laatste 25 jaar uit de geschiedenis van het koor toe. Het werd een lijvig werk van 180 pagina's. Het geheel werd geïllustreerd met allerlei documenten en publicaties die in het verleden over het koor geschreven zijn. Aangezien het boek in zeer beperkte oplage is verschenen en vooral voor 'intern gebruik' is, gaf de heer Rosier toestemming om delen uit het boek te gebruiken voor deze aflevering van Scyedam, waarvoor wij hem veel dank verschuldigd zijn. Het verhaal begint met de opmerking dat een beschrijving van een geschiedenis van een kerkkoor geen beeld van wereldschokkende gebeurtenissen oproept. Toch is er iets bijzon ders aan de hand. Constant komt een groep mensen bijeen, allen losstaande individuen, die hun stemmen samenvoegen om zodoende te trachten de erediensten te verrijken en op hun eigen wijze de godsdienst te beleven. Mensen van alle dag, die samenkomen om te oefenen, om uit te voeren. Maar er is meer. Je voelt: er is meer dan een oppervlakkige zangbezigheid. Heel wat mensen hebben zich in al die tijd bezig gehouden met het koor. Gewoon als zanger, maar ook als bestuurder, of als koorleider, of als geestelijk begeleider; ieder naar eigen inzicht: opper vlakkig of welhaast bezeten! De oprichting en de eerste jaren Op 19 februari 1879 werden de eerste heipalen geslagen voor de nieuw te bouwen Rooms- Katholieke Bijkerk aan de Singel, de huidige St. Liduina Basiliek. Al snel hierna verenig den enige mensen zich, om te bespreken dat deze nieuwe kerk ook een herenkoor moest krij gen. Van deze eerste bijeenkomst zijn de notulen bewaard gebleven. Zij melden: "Ver gadering van het koorgezelschap der nieuwe Bijkerk, op maandag 16 februari 1880, des avonds te zeven en een half uren, ten huize van den Wei-Eerwaarde Heer Pastoor van Wees." Tijdens deze bijeenkomst werd het reglement vastgesteld en ook werden de eerste bestuurs leden benoemd, te weten: E. Kramers (vice-president), M.L. Honnerlage Grete (secretaris) en A.F. van Dijk (penningmeester). Als president treedt op de Pastoor der kerk. Aan de eerste vergadering nemen naast de Pastoor nog negen leden deel. Op dinsdag 9 maart 1880 werd begonnen met de wekelijkse repetities. Veel gezongen werd er natuurlijk nog niet, de bouw van de kerk was immers nog gaande en die zou niet eerder gereedkomen dan in 1881. De vergadering in 1881 staat bijna geheel in het teken van de organisatie van het gezelschap. Op 16 februari 1881 is aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuur. "De voorzitter (mijnheer Pastoor) brengt in het midden, dat het tegenwoordig bestuur eigenlijk nog weinig gelegenheid heeft gehad zijne werkzaamheden te toonen en zulks wegens het nog niet in gebruik stellen der Nieuwe Kerk." Het bestuur wordt daarop met algemene stemmen her- 95

Scyedam | 2005 | | pagina 19