Oorlogsdagen De oorlog is op 10 mei 1940 over Nederland gekomen maar In Honorem Dei gaat onver slagen door. Hier vertelt het verslag van de vergadering op 11 juli 1940: "sprekend over den huidigen oorlogstoestand, zet Zijne Eerwaarde in gloedvolle bewoordingen de nieuwe taak van het kerkkoor uiteen: In deze ernstige en bange tijd, waarin misschien alles wat met kerk en Godsdienst verband houdt, op het spel staat, en waarin men meer dan ooit de rust en vertroosting hoopt te vinden, moeten wij alles doen om onze kerk tot een plaats te maken, van waar de mensen opgebeurd huiswaarts keren. Daartoe kan en moet dan ook het kerkkoor in ruime mate bijdragen, door de verschillende diensten en plechtigheden naar best vermogen op te luisteren. In dit licht bezien wordt de taak van den kerkganger tot een prachtig apostolaat, tot zegen van onszelf en van anderen." Ook In Honorem Dei heeft te lijden onder de oorlog. Een stuk uit het jaarverslag van 1942 leert: "alles bijelkaar konden wij werken met 32 zangers, ware het niet dat door de tijdsom standigheden verschillende onzer leden in het buitenland verblijven. Dit treft ons koor temeer, daar onze groep eerste tenoren het meest gedecimeerd is, zelfs zodanig dat een uitvoering van enig belang zonder hulp van elders bijna niet mogelijk is." "Doch anderzijds: "ondanks duisternis en andere moeilijkheden, was het repetitiebezoek - behoudens een enkele uitzondering - zeer goed te noemen". Desondanks werd er tijdens de oorlogsjaren goed gezongen. Zo vond op 9 augustus 1942 het Parochiefeest plaats en was er tevens de eerste Heilige Mis van Pater van Elswijk. Het jaarverslag 1944-1945 meldt, dat Pastoor Meijer een zangersweek organiseerde van 19 tot 25 juni 1944, en wel voor alle zangers van Schiedam. 101 Een uitvoering onder leiding van Paul van der Putten, die van 1943 - 1959 organist - dirigent was.

Scyedam | 2005 | | pagina 25