REGLEMENT 'Ju homUm Zei" Het jaarverslag van 1944-1945 werd geschreven in mei 1945 en sluit aldus zeer ontroerend: "De oorlog strekte naar ieder van ons zijn klauwen uit. De onmogelijkheid van repetitie, in de kerk het armoedige gedoe op het koor met een karig toegemeten stompje kaars. De beruchte 10e november toen velen der onzen werden weggevoerd en anderen zich als misdadigers moesten schuilhouden: de vele moeilijkheden waar wij allen mede moesten vechten, als deze narigheden hebben niet nagelaten hun stempel op ons koor te drukken. Er werd gezongen, natuurlijk, maar het leven ontbrak eraan. Toen kwam de gedenkwaardige dag van onze bevrijding. En dien eerste bevrijdingszondag hebben we gezongen dat het da verde, het zo lang weggesloten "Domine Salvum fac" klonk weer voor de eerste maal door de gewelven. En 's avonds na het lof toen met vol orgel onze oude volksliederen werden gespeeld en door de enthousiaste menigte spontaan meegezongen, toen kregen we lucht: We zijn weer vrij - vrij om te leven - vrij ook om te zingen - we zijn weer vrij om onze wekelijksche repeti tieavonden te houden. Laten we deze vrijheid gebruiken om vanaf heden de nodige vrije tijd te maken voor alle gelegenheden waarvoor In Honorem Dei U oproept. Leve de vrijheid!" Na de bevrijding verleent In Honorem Dei medewerking aan de Bevrijdingsherdenking in de Koninginnekerk in Rotterdam en aan de Heilige Mis in het gevangenkamp aan de Buiten havenweg. De tien geboden van Pastoor Oorsprong De bekende Pastoor Oorsprong zit voor de eerste maal een koorvergadering voor op 24 mei 1946 en stelt meteen zijn "10 geboden" vast. Hier volgen er enige markante: Het eerste: des Zondags zal, behoudens nader te bepalen uitzonderingen, voor de Hoogmis geen "Veni Creator" worden gezon gen. Ook "Ave Maria's" en dergelijke aria's voor, onder of na de Mis worden afgeschaft. Het tweede: het Credo zal voortaan door het volk worden gezongen. Alleen met kerstmis is het meerstemmig Credo toegestaan. Het derde: de honoraria voor Huwelijks- en Requiemmissen worden aanmerkelijk ge wijzigd. Wanneer de uitvoeringen niet aan redelijke eisen voldoen, zal dit ook worden uitgedrukt in de honoraria. Dus voortaan betaling naar prestatie. Het achtste: het solistendom zal zoveel mogelijk worden beperkt. Het negende: ter gelegenheid van het Rozenkransfeest en met kerstmis zal met gemengd koor worden gezongen. SCHIEDAM, -> - 102 fkoORG EZELSCH A P Ir "i- ;.V -. r. 1 lotman. Schlea

Scyedam | 2005 | | pagina 26