Het tiende: Is den Pastoor over de gang van zaken tevreden, dan zal dit te zijner tijd worden uitgedrukt door een financiële bijdrage ten bate van potverterende In Honorem Deï'ers. Het koor heeft goed gezongen! Op 25 maart 1952 schenkt de Pastoor 250 gulden voor hulp bij het potverteren. In het jaarverslag van 1957/1958 staan enige belangwekkende zaken vermeld; het jaar werd mede gekenmerkt door het vertrek van Pastoor Oorsprong. "Ondanks het feit dat hij de volkszang in onze Singelkerk invoerde, hebben wij veel waardering voor het vele stuwende werk dat hij voor onze parochie en ook voor ons koor heeft gedaan." In 1958 wordt pastoor Beekman geïnstalleerd als voorzitter. Beroering over het koor De storm van de jaren zestig zal ook In Honorem Dei niet ongemoeid laten. De eerste rimpels worden zichtbaar op de vergadering van 21 september 1961. Er is wederom sprake van toename van de volkszang. "Bij het agendapunt koorbelangen stelde de voorzitter dat er iets meer moet worden gedaan voor de vernieuwing." "Niet dat er iedere week volkszang is, maar toch zeker om de week", stelt Pastoor Beekman. Doch er is veel verzet bij de leden: "kunnen de Hoogmissen niet in het Latijn blijven?" en "waarom moeten wij nu psalmen gaan zingen?" en "in jonge parochies gaat dit veel beter als bij ons!" Kortom: de trommen van de roerige jaren zestig worden ook hier gehoord. één thema centraal: het vertrek van de Paters Dominicanen. De secretaris ziet het somber in: "wij hadden het graag anders gezien; wie weet wat er nu boven ons hoofd zal gaan hangen. Daarom vrienden, laat Uw koor niet in de steek. Wij hebben wel eens meer een heel moeilijke tijd meegemaakt, maar nog steeds bestaan wij". De spanning stijgt ten top, als op 25 novem ber 1968, negen verontruste leden een brief schrij-ven over de toenemende "verhollands ing" van de zang: wel driemaal Hollands op eenmaal Latijn! De ontknoping komt op de vergadering van 23 september 1969; de strijd is gestreden: "wat de Latijnse gezangen betreft: deze kunnen weer iedere zondag gezongen worden!" Een krasse oude In 1979 viert het koorgezelschap haar 100- jarig bestaan. De oude krijgt bekendheid buiten de stadsgrenzen: een huwelijksmis te Vlaanderen, een huwelijksmis te Bergen op Zoom, de nachtmis voor schippers te IJssel- Op de jaarvergadering van 1966/1967 staat 103 BIJVOEGING TOT DE INLEIDING. Vastgesteld >g> de Vergadering dd. 18 Maart 1888. Ter betere bereiking van dit doel sluit het Koor gezelschap zich aan by de Nedertandsche St. Gregoriux- Vcreeniging, waarvan het een parochiale afdeeting vormt, en verbindt zich hare statuten na te komen. M. L. H. O. Art. 1. Op de vergadering van 18 Maart 1880 geheel ge wijzigd "Jyfr'ï. Nikiw Art. 1. \$0 Het gezelschap bestaat uit hoogsten.^#"mannelijke leden, die uit hun midden drie. of zoo noodig vier bestuurders kiezenwelke onderling de betrekking van vice-president, directeur, secretaris en penningmeester verdeelen. (Dezelfde persoon kan vice-president eti di recteur zijn.) Jaarlijks treedt één hunner af, volgens rooster, doch is dadelijk herkiesbaar. De Pastoor der kerk is hoofddirecteur of president doch kan als zijn plaatsvervanger een ander geestelijke aanstellen. Het getal leden kan door het Bestuur, in overleg met den hoofddirecteur, worden gewijzigd. Aan het koorgezelschap is verbonden een jongenszang-

Scyedam | 2005 | | pagina 27