- Babbersmolen aan de Poldervaart bij Spiering- shoek - Dam 28 en 30, kerk en pastorie van de Oud- Katholieke parochie - Korte Haven 123 - Groenweegje 59/Vijgensteeg 2, voorm. botte larij van Wenneker verbouwen voor het Glasmu seum - Nieuwe Haven 101 - Kerkweg 51, pastorie van de St.Jacobuskerk (1890) NIEUWE UITGAVEN DE VOLGENDE RESTAURATIES/ RENOVA TIES ZIJN IN UITVOERING: - Boterstraat 46, herenhuis (vanaf ca. 1997) - Lange Achterweg 19 en 21 (pakhuis uit 1911 en woonhuis uit 1902) - vm. Sint Jacobsgasthuis Hoogstraat, thans museum - Molen De Noord, kaprestauratie Monique den Ouden "St. Martinuskerk Schiedam 1958-1967-2005. Een gedeelde mantel." Met het sluiten van de St. Martinuskerk verscheen een boek over de geschiedenis van deze kerk. "St.Martinuskerk Schiedam 1958-1967-2005. Een gedeelde mantel." De samen stelling en eindredactie ervan werden verzorgd door Ruud Poels. Dit moest in korte tijd gebeuren. Voor het verschijnen van het boek had men driekwart jaar de tijd. Er bleek een ruime keuze voorhanden te zijn waar het ging om archiefmateriaal. Er is voor het boek geput uit het Liber Memorialis dat pastoor Wuijster nauwgezet tot zijn vertrek heeft bijgehouden. Elet is een herinneringsboek geworden met daarin de geschiedenis van de parochie, het kerkgebouw, het kerkbestuur, werkgroepen, koren en kunstwerken, maar ook de herinnerin gen van een aantal markante pastors en parochianen. Daarnaast is er ook aandacht voor het gebruik van het kerkgebouw door de Elervormden. Het fotoarchief van de parochie en aan vullingen van anderen, zorgen er tevens voor dat het boek ook een kijkboek is geworden. Vooral de foto's van de gebrandschilderde ramen zijn erg boeiend om naar te kijken. Alle verhalen zijn rijkelijk voorzien van illustratiemateriaal. Niets is vergeten, zo heeft men ook een hoofdstuk gewijd aan de kerkelijke en liturgische voorwerpen uit de kerk. En treft men achterin het boek een kroniek aan van de jaren 1958 tot 2005. Bovendien zijn ook enkele lijsten van namen en statistische gegevens te vinden. Kortom: een compleet overzichtswerk van de geschiedenis van de St. Martinuskerk. ISBN 90-901-9582-3, 118 pag. 132 afb. full color, prijs 11,- verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandel. "Van wezen tot zijn. Vier eeuwen zorg voor jongeren." Bij Walburgpers verscheen een boek van Ingrid van der Vlis over de 400-jarige historie van het Schiedamse Weeshuis der Hervormden. Het kreeg de titel "Van wezen tot zijn. Vier eeuwen zorg voor jongeren." mee. Het boek is gebonden en telt 336 pagina's. In het artikel door J.Th. Gantvoort werd ook al verwezen naar deze publicatie. Het incident dat de auteur beschrijft, wordt besproken in het boek van Ingrid van der Vlis. In de afgelopen eeuwen is de geschiedschrijving van het Schiedamse Weeshuis - beginnend bij het leggen van de 'eerste steen' door de achtjarige Pieter Niesen op 6 juni 1605 - in enkele publicaties van onderscheiden aard al gedeeltelijk vastgelegd. Toch was het college van 118

Scyedam | 2005 | | pagina 42