DE KOEMARKTBRUG Ir. H. Rienks Bij de Koemarkt lag sinds de middeleeuwen een sluis die de Lange Haven scheidde van de Buitenhaven. Sinds de aanleg van de Buitensluis stond deze sluis gewoonlijk open. Op het sluishoofd bevond zich een dubbele houten ophaalbrug. Van oudsher ging er veel verkeer over de brug en werd deze beschouwd als het drukste punt van Schiedam. In 1857 bleek ver vanging noodzakelijk te zijn. Gemeente-architect Scholten maakte een plan voor een dubbele ijzeren ophaalbrug. In januari 1858 ontdekte hij dat de brug gevaarlijk was gewor den. De brug werd afgesloten en met spoed werd een noodbrug voor voetgangers gebouwd, een smalle houten dubbele ophaalbrug op twee houten paaljukken. Enkele uren na de inge bruikstelling bezweek de noodbrug. Was dat de schuld van de gemeente-architect? Was de De Koemarktbrug, die van 1872 tot 1927 heeft dienstgedaan. Uit de Schiedamsche Courant van 24 oktober 1872: "Op den 12 October j.l. is alhier voor het publiek geopend de brug aan het einde der Lange Haven, bij de Gerrit Verboonstraat. Dit belangrijke werk, door onzen gemeente-architect, den heer M. van Erkel, ontworpen en onder zijne leiding uitgevoerd, verdient allen lof. Eenvoudig van vorm en doeltreffend van samenstelling, mag het zonder twijfel een sieraad van onze gemeente worden genoemd. De brug rust op één spil en wordt verder ondersteund door twee wielen; op het midden der brug wordt zij op gemakkelijke wijze bewogen. De lengte van de brug is, op de as geme ten, 18.90 meter; de breedte tot den buitenkant der leggers is 5.40 meter; aan beide zijden zijn trot toirs aangebracht, ter breedte van 1.25 meter. Het geheel is met een eenvoudig hekwerk voorzien, en aan de vier hoeken zijn sierlijke lantaarnpalen aangebracht. Het is vervaardigd door de heeren Evrard, van Duyl en de Kruyff te Delfshaven, en aangenomen voorf 16582.-. Ook deze heeren ver dienen lof voor de spoedige en nette uitvoering van dit werk." 80

Scyedam | 2005 | | pagina 4