geplaatste hoofdliggers en een daarnaast onder het brugdek geplaatste rolbaan. Zijn belang rijkste reden om hiervoor te kiezen, was dat zo de kelder minder diep behoeft te zijn. De kelder heeft geen dak. In gesloten toestand sluit het wegdek de kelder af, maar bij geopende brug is van bovenaf het binnenste zichtbaar. De onderbouw van de brug is van gewapend beton, bekleed met baksteen en natuursteen. In 1928 werd begonnen met het slopen van de resten van de oude sluis, die als fundering voor de oude brug hadden gediend. Pas in 1930/1931 werd dit werk voltooid, en verdween de vernauwing van de waterweg. Daarbij werden resten van zeer oude muren ontdekt en een houten koker, vermoedelijk van een mid deleeuwse sluis. In 1956 vond de eerste renovatie van de brug plaats. De toegangswegen werden gewijzigd en voor de eerste keer geasfalteerd. De brug werd aan beide zijden verbreed met 1,7 m, waardoor ruimte ontstond voor fietspaden. Het brugwachtershuisje moest daarvoor worden gesloopt. In 1966 werd de elek trische installatie vervangen. In 1972 vond opnieuw een renovatie plaats. Het houten dek werd geheel vervangen. (Zoals u weet, is de brug dit jaar in zijn geheel vervangen, red). Op de volgende bladzijden volgen wij de bouw van de pas vervangen brug door middel van foto 's van ir. H.B.J. Aikema, die nauw bij de bouw van de brug betrokken was. (Aanwezig in het Gemeente Archief Schiedam). Ook geven wij enige citaten uit kranten die betrekking hebben op de brug. Schiedamsche Courant 1 december De ondergeteekende, schipper van het kofschip "Johanna Hendrika", dezer dagen voor de bmg aan de Koeijenmarkt komende, werd hem door den brugwachter gevraagd "hoe diep ga je?" waarop hij ten antwoord gaf "een voet en een vuist", eene uitdrukking voor ieder die met scheepvaart bekend is verstaanbaar, blijkbaar echter niet voor den voor- maligen werkman in de lijnbaan, thans brugwachter C.F. Kok, die daarom goed vond zijn schuit willekeurig een geheel uur voor de brug te doen stoppen. Daar zulks zeker niet de goedkeuring van de bevoegde autoriteit zal wegdragen meent hij dit geval ter openbare kennis te moeten brengen opdat voortaan dergelijke onaangename bejegenin gen noch door hem, noch door andere schippers, die naar hij vernam, eveneens als hij last van genoemden brugwachter hebben, worden ondervonden. L. van Pelt. 82 Afbeelding bladzijde 83: Situatie met de oude en nieuwe brug omstreeks 1927. Duidelijk is dat de Gerrit Verboonstraat gedeeltelijk is aangepast aan de nieuwe lokatie en dat er bebouwing is afgebroken (de stippellijnen op de kaart). Links onder de stomp van molen De Meiboom die toen ook afgebroken is.

Scyedam | 2005 | | pagina 6