sinds kort over. De bussen van A. Munnik waren aan vervanging toe en aangezien hijzelf onvoldoende middelen had, liet hij de dienst uitvoeren met Brockway's van de "Schiedamsche Brockway Bus Mij." Er waren in Nederland verschillende Brockway Bus Maatschappijen. De directeur C. v.d. Wal uit Heemstede had landelijke aspiraties om overal buslijnen te openen. Brockway was een kleine Amerikaanse busfabrikant en V.d. Wal zal daar wel een zakelijke relatie mee gehad hebben. In het Rotterdamse was hij er niet in geslaagd zelf concessies te verkrijgen. In 1926 had hij op andermans concessie op Terbregge gereden en later, maart - mei 1930 op de consessies van de gebr. Korpel D. van Leeuwen in Schiedam. V.d. Wal bracht orde en regelmaat in zijn bedrijf. Zijn chauffeurs moesten een uniform dra gen. Hij had een systeem om tussentijden te controleren en als een bus meer dan een mi nuut te laat een bepaald punt passeerde, dan kreeg de chauffeur een boete van een gulden. Vooral tegen dit laatste kwamen de chauffeurs in opstand en er brak een staking uit. V.d. Wal reageerde voor velen wat onverwacht. Hij ontsloeg de chauffeurs, zette zijn bussen elders in het land in en trok zich terug uit Schiedam. Dit was op 1 november 1927. Munnik was in moeilijkheden, hij had geen bussen meer. Hij moest zijn dienst staken. Dit duurde een paar weken. Maar al gauw kwam er een nieuwe partner in de persoon van de importeur van de Belgische Bovy-bussen. Ook dit duurde niet lang en op 16 juli 1928 verbond Munnik zich met zijn concurrent D. van Leeuwen, die Munniks dienst zou gaan exploiteren. Maar nu kwamen de G.S. in het geweer, die vonden dat Munnik de lijn niet meer zelf exploiteerde. Daarom trokken zij de concessie in. Protest! Munnik tekende beroep aan en kreeg zijn vergunning weer terug. Maar Van 162 Bus van A. Munnik.. Latil met carrosserie Lith. (1925 archief Lith).

Scyedam | 2005 | | pagina 10