Bus van A. Munnik. Merk Miesse (collectie de Raadt). Leeuwen had dit allemaal niet afgewacht en zich weer geheel op zijn eigen dienst teruggetrokken. Er kwam een nieuwe huurder. D. Brugman uit Rotterdam, die nog maar pas zijn Rotterdamse stadsdienstconcessie was kwijtgeraakt. En de "Treindienst"' zoals deze lijn ook wel werd genoemd werd een succes. Begin 1937 werd echter de concessie weer door GS ingetrokken. Om een ongelofelijke reden: er werden te lage tarieven gerekend! Weer werd beroep aangetekend en weer werd het intrekkingsbesluit vernietigd. Maar misschien voelde Munnik zich toch weer onzekerder worden, want op 1 oktober 1938 bood hij in een brief aan de Gemeente Rotterdam de Treindienst aan voor 65.000,= en overname door de RET van de 18 personeelsleden. Toch aarzelde Rotterdam. Men had al een concessie (de oude "Luxe" Schiedam - Rotterdam dienst) maar men vreesde dat van de jaarlijkse 65.000 passagiers er velen naar de particuliere V.d. Ende busdienst (waarover later) in plaats van naar de RET tramlijnen zouden overstappen. Bovendien deed de Gemeente Schiedam moeilijk en om moeilijkheden te voorkomen zette de RET de dienst vanaf 21 mei 1939 onder lijnnummer R, met het zelfde huurmaterieel, voort. Echter niet voor lang, want op het eind van het jaar werd de dienst, die inmiddels de Coolsingel als eindpunt had, opgeheven. De bussen In de beginperiode van de autobus kocht de ondernemer een chassis (het onderstel) en liet daar door de lokale wagenmaker of aannemer een houten carrosserie op maken, zoals bij een rijtuig. Nog steeds staan op een bus de namen van de carrosseriebouwer en de leverancier van het chassis en eventueel nog van de motor als deze van weer en ander fabrikaat is. Na 1930 gebruikte men stalen platen en kokerprofielen, wat al een hele verbetering gaf. Het merendeel van de bussen in de vroegste periode was een omgebouwde T-Ford (de beroemde serie-personenwagen). Het aantal passagiers van bijvoorbeeld 16 mensen moest nog wel eens beperkt worden, want eigenlijk was de wagen helemaal niet geschikt. 163

Scyedam | 2005 | | pagina 11