De basis was te smal en de opbouw was dikwijls te zwaar. De stabiliteit was onvol doende, waardoor de wagens nog al eens omsloegen! Franse, Duitse, Amerikaanse en later ook Engelse fabrieken leverden buscomponenten en soms complete bussen. Carrosseriebouwers vond je in het hele land. Voor de Tweede Wereldoorlog was Verheul uit Waddinxveen, voortgekomen uit een wagenmakerij, de grootste. In de toptijd werkten daar 500 man. Ook de drie bekende tram- en spoorwagonfabrieken, Beynes Haarlem, Werkspoor Utrecht en Allan Rotterdam werden buscarrosseriebouwers. In 1869 begon de bekende Amsterdamse ondernemersfamilie Goedkoop met een werf: 't Kromhout. Deze nam in 1904 ook scheepsmotoren in het productiepakket op, waar zij zich in 1911 uitsluitend op toelegde. De dieselmotor werd in de jaren twintig ook geschikt gemaakt voor auto's en Kromhout nam een Engelse licentie voor autodiesels. Die had veel succes; van veel autobussen werd de benzinemotor vervangen door een diesel en zij kregen alsnog het Kromhout-embleem. In mei 1935 ging Kromhout nog verder: er werd opgericht de Kromhout Auto Industrie, een fabriek van truck- en autobuschassis. Zij hadden veel succes. In de jaren vlak voor de tweede wereldoorlog nam Kromhout 75% van de buschassis voor zijn rekening. Die maak- 164 In de meeste steden was er een plein in het centrum of het stationsplein, waarvan daan de meeste bussen vertrokken. In Schiedam echter was het Rozenburgerplein in de Gorzen een centraal vertrekpunt. Dit kwam mede, omdat het station vrij ver uit het centrum lag en de tram aan de rand van het centrum nauwelijks van belang was voor het lokaal vervoer. De Vlaardingse buslij nen bedienden ook een groot deel van de wijken aan de weg naar Vlaardingen. De wijk de Gorzen was interessant als vertrekpunt voor de bus naar Rotterdam, omdat hiermee ook een verbinding met Schiedam-Centrum werd gerealiseerd. Op de foto, omstreeks 1925, bussen van D. van Leeuwen. (Uit: Omzwervingen door de Gorzen. Foto: L. Weeda)

Scyedam | 2005 | | pagina 12