worden een buslijn te exploiteren (waarover later). Op 27 december 1937 liet hij aan de RET weten, dat hij voor 5.000,= de dienst wel aan haar wilde overdragen. De Rotterdamse Raad ging akkoord. Maar nog vóór de overdracht, in maart 1938 werden de bussen van Van Dam afgekeurd, zodat hij van de RET twee bussen moest huren. Toen de overname op 28 augustus 1938 een feit werd, kreeg H. van Dam nog maar f. 700 omdat van het gevraagde bedrag de bushuur werd afgetrokken. Vijf man per soneel en zonen Fop en Harry traden bij de RET in dienst. Buslijn L, zoals deze ging heten, werd in maart 1939 ingekort tot de Kootsekade in Hillegersberg. Na de oorlog, waarin de dienst al was ingekort tot Schiedam-Kethel en in 1944 was opgeheven, werd toch weer vanaf april 1949 de gehele oude route gereden. Tien jaar later, de lijn heet inmiddels lijn 40, krijgt de lijn weer de oorspronkelijke lengte: Schiedam - Kethel. Na de Tweede Wereldoorlog raakte het oude gebouw van de "De Halve Maan" in verval. De oude danszaal is nog als geitenstal gebruikt. Van 1930 - 1934 is er nog een Kethelse verbin ding geweest. Je kon toen met de omnibus vanaf Vlaardinger- Ambacht via Kethel en Delft naar Schipluiden. Wie de exploitant was, is mij onbekend. Chr. T. van der Ende Het bedrijf van Chr. T. van der Ende (N.V. V.d. Ende's Autobus Mij. Schiedam, Westfrankelandsestraat 27) heeft gedurende zijn bestaan veel strijd geleverd en teleurstellin gen gekend. Het werkte eerst samen met A. Munnik, maar al spoedig is Munnik zelfstandig verdergegaan. V.d. Ende begon op 25 augustus 1923 met de "Rotterdamse" concessie Kral. Piaslaan - Burgemeester Meineszlaan en deze werd doorgetrokken naar Schiedam. Na een officiële waarschuwing werd de Rotterdamse concessie in 1926 ingetrokken. Dat de dienst 170 De openingsrit van RET-lijn L op de oude H. van Dam lijn naar Schiedam en Hillegersberg. Een Van der Ende-bus van het merk Latil, 1925 (Collectie M. Wallast).

Scyedam | 2005 | | pagina 18