DE "DOUCHES" VAN KAREL SCHOLTEN Cees van der Geer Midden jaren vijftig is ook Schiedam even aangeraakt door de geest van vernieuwing en verwachting die toen over het land waaide en veranderingen bracht die nog lang zouden doorwerken. Dat nieuwe elan viel te proeven op bijeenkomsten die aangeduid werden als 'Douches'. Schiedam wist er niet zo goed raad mee. Dat valt terug te lezen in de kranten van die dagen. In alle edities van de vijf lokale kranten van die dagen - Het Vrije Volk, het Rotterdams Nieuwsblad, het Parool met een kopblad dat gedrukt werd bij Roelants op de Lange Haven, De Rotterdammer en de Nieuwe Schiedamsche Courant - werden de bezoekers van de 'Douches' aangeduid als leden, als betrof het een vereniging waarvan men lid kon worden - De eerste bijeenkomsten werden gehouden op de zolderverdieping van distilleerderij Adrianus van den Eelaart aan de Boterstraat, een ruimte waar op zondag werd gekerkt door een orthodox protestantse gemeente met als voorganger ene dominee Hofman. De voordrachten die op de 'Douches' gehouden werden, golden niet het Woord Gods. Er werd geluisterd naar poëzie, naar gedichten van Lucebert, Hans Andreus en Jan Elburg en, wat later, naar die van het Rotterdamse duo Hans Sleutelaar en Comelis Bastiaan Vaandrager, beiden als redactielid nauw betrokken bij het literaire tijdschrift 'Gard Sivik'. Nu terugblikkend mag je vaststellen, dat het met het niveau van die 'Douches' wel goed zat. Dat gold trouwens ook voor de muziek die daar aan de Boterstraat beluisterd kon worden: Franse chansons en, vooral, jazzmuziek. Brubeck Op de eerste 'Douche'-avond, dinsdag 1 maart 1956, was dat de muziek van het Dave Brubeck Quartet met de langspeelplaat 'Jazz at Oberlin'. Nog hoor ik de aan vogelzang en dat kon niet. Er stond een aankondi ging in de krant en dan kon je er heen, gratis. Het overgrote deel van het pu bliek bestond uit leerlingen van de HBS en het Gymnasium. Karei Scholten jr. op z'n kamer. Op de muur achter hem, onder andere fragmenten van zijn gedichten. Let ook op het spiegeltje in de vensterbank, waarin nog net het (voor)hoofd van Cees van der Geer is te zien! 175

Scyedam | 2005 | | pagina 23