Diergaardelaan - Schiedam Er waren drie Schiedamse ondernemers, die vanaf de Diergaardelaan (Rotterdam) op Schiedam reden. De eerste was die van D. van Leeuwen, Singel 140, die vanaf juli 1923 onder de naam "Eerste Schiedamsche Auto-Omnibus Dienst" opereerde. In december van dat jaar kreeg L. Korpel, Middelhamissestraat 35 (later werd dit gebr. Jan en Jacob Korpel) toestemming voor een lijn naar het Rozenburgerplein. Maar dit bedrijf ging in maart 1930 failliet, nadat de aankoop van zes nieuwe bussen hun financiële vermo gen te boven ging. Omstreeks dezelfde tijd ging ook D. van Leeuwen failliet en op 3 juni 1930 werd van beide bedrijven de vergunning ingetrokken. Maar nu kreeg je de merk waardige situatie dat daartegen beroep werd aangetekend en de Kroon besliste in laatste 159 Een bus van Korpel op hoek Stadhouderslaan - Westerhaven. (Uit: Schiedam langs de straat). Op de bladzijde links staat afgedrukt de dienstregeling van de diligences uit 1861 (Jaarboekje Schiedam). Al in 1846 kon je ieder uur naar Delfshaven en Rotterdam. Deze dienst heeft bestaan tot de komst van de RTM in 1883. In 1846 exploiteerde dezelfde ondernemers nog diensten, 2 maal daags op Vlaardingen en Maassluis. In datzelfde jaar kon je ook met diligence-onderneming "De Vriendschap" van J.P. Koens Co. vijfmaal per dag naar Den Haag, in correspondentie met de spoortrein. Toen de spoorweg een paar jaar later naar Rotterdam werd verlengd is deze dienst gestopt. Ook werd de Vlaardingen-dienst niet meer genoemd. Wel heeft van 1884 - 1894 weer een dienst, 9 maal daags, vanaf het station op Vlaardingen bestaan. Tot 1861 wordt Koens nog als expeditiebedrijf genoemd. Merk op dat Van Gend Loos ook toen al actief was. Uit 1861 is ook de treindienstregeling. De RTM tramdienstregeling is uit 1893. Ook is afgebeeld een acht-persoons omnibus, die waarschijnlijk nooit is verdergekomen dan de afbeelding uit 1899. Misschien is het wel niet helemaal duidelijk, maar de bestuurder zit op een lange motorkap met daaronder een 5 en een half pk. motor en er hoort geen paard voor! (Uit: "Historisch Overzicht van de Nederlandse Automobiel -industrie", M. Wallast).

Scyedam | 2005 | | pagina 7