Het ringrijden werd in Kethel niet alleen op ongezadelde paarden uitgevoerd, maar de zondagse tilbury's werden uit de schuren gehaald, schoongemaakt en opgetuigd met bloe men, de voerman en zijn vrouw hulden zich in oud-Hollandse kleding. De voerman mende het paard en zijn vrouw moest met de houten lans door de ring steken. Haalde de vrouw de ring naar beneden, dan kreeg zij daarvoor een lintje en bleef in de race. Er werden le, 2e en 3e prijzen uitgereikt, maar niet alleen voor de winnaar van het ring steken, maar ook voor de mooist versierde tilbury waren prijzen te winnen. Voor dag en dauw stond men op om de tilbury met bloemen te versieren. Er werd ook wel voor een bepaald thema gekozen. Zo was het thema in 1920 een zigeuneroptocht met wel dertig wagens. De Oranjevereniging Wilhelmina Kethel stelde een jury samen, waarin de notabe len van Kethel niet ontbraken, zoals de dokter, de dominee en de pastoor. De jury beoordeelde de mooist versierde tilbury en of de juiste spelregels bij het ringrijden gehanteerd werden. Na het ringrijden maakten de deelnemers met de tilbury en losse paar den een ereronde in het dorp en bij goed weer werden ook plaatsen als Overschie en Schiedam aangedaan. Hiervoor moest vroegtijdig vergunning aangevraagd worden bij het bevoegd gezag in Kethel. Om voor jongeren het ringsteken wat aantrekkelijker te maken werden in 1958 de paarden eenmaal vervangen door tractoren. Waar nu de Zwaluwlaan is werd een parcours voor de tractoren uitgezet. Tonsteken Tonsteken, tonnetje steken of tobbetjesteken is een kermisspel. Er wordt een stellage gebouwd met daarbij een schuin staande gladde plank, waarop een karretje kan rijden. De deelnemer wordt met het karretje naar beneden geduwd en het karretje met deelnemer moet al rijdend van de schuin staande gladde plank proberen met een stok in een ring te steken. De ring missen, betekende een nat pak, want dan werd wel een draaibaar bevestigd tonne tje, gevuld met water, in beweging gebracht. In Kethel werden bij boer Rip de mestkar en poepschep schoongemaakt; de melkbussen werden gevuld met water. De zinken teil, die bestemd was voor de wekelijkse badbeurt, werd met water gevuld om gemakkelijk het houten tonnetje steeds opnieuw te kunnen vullen met water. Deelnemers waren over het algemeen de jongeren uit het dorp. De sport om droog over te 12 In 1958 was er ringsteken met tractoren. Op dit terrein is nu de Zwaluwlaan, hoek Schiedamseweg.

Scyedam | 2006 | | pagina 12