komen was groot, de hilariteit om een nat pak te halen des te groter. De tonstekers werden steeds professioneler. Om het wat spannender te maken gaf de waterschepper het tonnetje ook wel eens een klein zetje, natuurlijk al naar gelang wie er op het karretje zat. Het tonsteken of tonnetje steken is een jaarlijks terugkerend evenement. Tot op heden wordt het Nederlands Kampioenschap Tonnetje Steken elk jaar in Kethel gehouden op de le zondag van september. Het wordt georganiseerd door de muziekvereniging St. Radboud. Door de jaren heen werden verschillende volksspelen georganiseerd, zoals een kist met val luiken, over een schutting klimmen, boegspriet lopen, kruiwagen rijden, touwtrekken, paalklimmen of zandruiteren. Dat dit soort spelen al heel oud is, blijkt uit de Schiedamse Courant van 20 juni 1849. Er was een wedstrijd van 'grasmaaijers', uitgeschreven door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op het land van J. van Velzen buiten de Vlaardinger Poort. Het was een wedstrijd voor boerenknechten en bij de winnaars worden diverse Kethelse boerenknechten genoemd. In de jaren vijftig van de 20e eeuw werd eens een hazewindhondenrace gehouden. Deze liep minder goed af, omdat de ras-hazewindhond de weilanden in rende achter de hazen aan. De eigenaresse was boos en het organisatiecomité heeft heimelijk in zijn vuistje gelachen. De diverse locaties waar de kermissen en volksspelen in de loop van de jaren gehouden wer den waren het Noordeinde, het land van Rodenburg, achter het Hof van Spaland, Schiedamseweg, het land de Harg en achter de Koekoekslaan. Er was ook altijd een fotograaf in het dorp tijdens de Oranjefeesten. De etalage was uit geruimd en de foto's lagen keurig uitgestald en men kon de foto's kopen. Tot de jaren vijftig bij groentewinkelier Sosef (waar nu fietsenwinkel van Ham is) en later in de winkel bij Piet van Beurden. De schooljeugd stond met de neuzen tegen de ruit gedrukt; het was het dringen voor de etalage! 14 Zandruiteren in 1949. Het is de bedoeling, dat één van de twee geblinddoekte mensen, zittend op de paal, de ander met behulp van een zak stro van de paal werpt: een ruiter in het zand. Op blz. 15 is een foto van het paalklimmen in 1938.

Scyedam | 2006 | | pagina 14