Het ruwe varkenshaar, dat van nature geelachtig wit, grijs of zwart is, ondergaat vóór de eigenlijke verwerking een min of meer gecompliceerde behandeling. Allereerst wordt het door wassching van alle onreinheden gezuiverd, waartoe men het in ketels van 500 L. inhoud opkookt, terwijl men het geelachtige haar gewoonlijk met behulp van bleekmidde len helderwit maakt. Elke partij eischt in verband met kwaliteit en kleur een speciale ver zorging, zoodat feitelijk geen universeele regelen zijn aan te geven. Slechts ervaring vormt in dit opzicht den geroutineerden vakman, die bij intuitie beseffen zal hoe met de eene zoowel als met de andere soort moet worden omgesprongen tot verkrijging van de beste resultaten. Na dit wasschen en bleeken, waarbij het materiaal zijn oorspronkelijke veerkracht behoudt en wat glans betreft aanmerkelijk wint, volgt het drogen, dat geschiedt door middel van centrale verwarming. Vervolgens wordt het varkenshaar nauwkeurig op kleur en lengte gesorteerd en gebost, waarna liet gereed is voor de hooger gelegen werk lokalen. Alvorens het daarheen te vergezellen, willen we nog een blik werpen op de plant aardige vezels, welke naast het varkenshaar bij deze industrie een hoofdrol spelen. In de eerste plaats vermelden wij als zoodanig het fibre, dat - wil men met succes kunnen con- curreeren - bij nagenoeg elk te vervaardigen artikel gebezigd moet worden. Men onder scheidt dit Mexicaansche plantenhaar in een drietal hoofdsoorten, t. w. tula-, jaumave- en tampico-fibre, welke soorten men slechts zelden op zichzelf, doch bijna altoos gemêleerd placht te verwerken, en dan uitnemend geschikt zijn voor het vervaardigen van stoffers, kwasten enz. Ook het kokos, dat zich eveneens in drie soorten (t. w. 1-, 2- en 3-bands) verdeelen laat, vormt een schier onmisbare grondstof. Voorts worden voor de fabricage nog vele andere plantenvezels aangewend, als: Bassine, Piassava (Afrika, Bahia, Para), Patent Bas, Chiendent etc. Hoewel omtrent de hier genoemde grondstoffen, hare behandeling en vermenging, heel wat te vertellen zou zijn, meenen wij met deze vluchtige opsomming te kunnen volstaan, daar anders onze causerie allicht te uitvoerig zou worden. Na nog een kijkje te hebben genomen ter plaatse waar de kleine en grootere houten onderdeden, zooals witte of geverfde iepen stelen, blokken e. d., zijn opgeslagen, begeven 48 De borstelmakerij

Scyedam | 2006 | | pagina 12