STADSGEZICHTEN VAN SCHIEDAM In ons vorige nummer haalden wij een krantenartikel aan, waarin verslag werd gedaan over een tentoonstelling, die de latere conservator van het museum C.H. Schwagermann in zijn eigen woning organiseerde. Er was toen nog geen geschikte openbare ruimte. In de Schiedamsche Courant van 14 november 1941 staat een verslag van een tentoonstelling, georganiseerd door dezelfde Schwagermann maar nu gehouden in het Stedelijk Museum, dat toen ruim een jaar bestond. "Een idee, dat bij den conservator opkwam en onmiddellijk door de Commissie voor het Stedelijk Museum op gelukkige en royale wijze werd gesteund, heeft de schilderswereld van westelijk Nederland geëlectrificeerd en tevens geactiveerd. Met als resultaat: een unieke tentoonstelling van schilderijen in het voormalig St Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat, onder den naam: "Stadsgezichten van Schiedam". Niet minder dan 204 schilderijen zijn ingezonden om mee te dingen in de prijsvraag een schilderij te leveren, dat tot onderwerp heeft een onderdeel van Schiedam. Wat de schilders het meest heeft aangetrokken: de hoofdprijs (die de jury zou toekennen en die ƒ300 bedraagt plus/150 voor het schilderij, als het in eigendom aan het museum over gaat) dan wel de krachtmeting op zuiver artistiek gebied, is moeilijk uit te maken. Men beweert wel eens, dat kunstenaars zich om het materieele weinig bekommeren, ofschoon op dien regel dan toch wel uitzonderingen zijn, zooals ook op deze tentoonstelling blijkt, als men let op de "vraagprijzen", de waarde, waarop de schilders hun werk zelf in guldens waardeeren. Verscheidene factoren zullen tenslotte hebben samengewerkt om de prijsvraag tot een over weldigend succes te maken, zoowel kwantitatief als kwalitatief. De jury, bestaande uit de heeren Bart Peizel, G. Westermann (die Huib Luns verving, omdat deze wegens ongesteldheid verhinderd was de reis van Amsterdam naar Schiedam te maken) en prof. J. H. Jurres, aan wie waren toegevoegd de heeren P. Dirkzwager, lid van de Muse umcommissie en C. H. Schwagermann, conservator van het museum, heeft groote waardeering voor het peil, waarop het ingezonden werk over 't algemeen staat. In een voorwoord van den catalogus der tentoonstelling schrijft de conservator, de heer Sch wagermann: "Voor de geschiedenis van onze stad en haar Museum zal deze tentoonstelling van 204 schilderijen met stadsgezichten van Schiedam, het resultaat der prijsvraag, uitgeschreven door het Stedelijk Museum, van blijvende beteekenis zijn. Het kan niet ons doel zijn hier na te gaan, welke inzenders al of niet in de uitvoering van de opgave zijn geslaagd. Erkennen wij met groote voldoening dat velen door hun talent en kunstenaarsschap het karakteristieke schoon van onze stad bizonder hebben belicht. Het verheugt ons dat het monumentale schilderij van den buitenkant der stad en het fijn co- loristisch stadsgezicht van de Ooievaarsbrug voor de verzameling van het Museum zijn ver worven. Door het beperkt aantal prijzen konden vele voortreffelijke schilderijen niet bekroond wor den.. Mogen deze de hun toekomende plaats in particuliere verzamelingen vinden" 66

Scyedam | 2006 | | pagina 30