BLIJMOEDIG MAANDBLAD Redacteur: Herman de Man Uitgave van de Distilleerderij Voorheen SIMON RYNBENDE 6 ZONEN fcfr SCHIEDAM ANNO 1793 De artikelen liepen sterk uiteen in kwaliteit. Van flauw en oubollig tot waard om te bewaren. A. den Doolaard, later geconfronteerd met zijn eigen werk, kon niets anders opmerken dan een walgelijke reclame". A. Helman, die ontzettend veel pseudoniemen gebruikte, her kende 50 jaar later zijn eigen werk niet meer. Helman was bij het blad betrokken geraakt door zijn boezemvriend en drinkcompaan Jan Campert waarvan wij het volgende stukje hebben opgenomen. Het is van november 1928 en hij ontving hiervoor 12,50. Het loflied op de Hollandse jenever. "De bruin en fors gevormde kruik wijst met de dichtgelokte mond nog onaantastbaar in 't licht dat door de lege kamer zont en wervelt langs de witte wand, gebalkte zoldering, en aan deezlaten gulden gloed herken ik den gloed van 't kostelijk graan. Een oogwenk, uit de korte hals stroomt het voorzichtig in het glas. Het leven wekkend water dat ik dank aan het golvende gewas dat 's zomers alle landen verft met gouden baan na gouden baan. Een vor stelijk en trots bezit, het onvergankelijk graan. De kracht der aarde en van de zon de brand en zuiverende geest, de koelte van de open wind, de warmte van het 's zomers feest. O water, die u lafenis smaadt, doodt in blinde armzalige waan, voorbij uw troost uw diep geluk, mijn stromend gloeiend graan Geld Omdat het zo goed betaalde en er ook nog weieens met een kruik jenever werd geschoven was het voor veel schrijvers een ideale schnabbel. De Man kreeg per nummer 150 en het is een keer voorgekomen dat de drankrekening dit bedrag te boven ging en hij moest bijpassen. A. den Doolaard over De Man "...hij leidde een heel eigenaardig leven en hij zat financieel altijd omhoog, altijd. Hoe die 't hem lapte, ik weet het niet, waar die mee eh, hij had een gat in zijn hand. Dus schreef hij ook: Helpt ge mij, ge helpt uzelf. Een van de meest bekritiseerde medewerkers van voor de oorlog was dr. P.H. Ritter Jr. Deze was een autoriteit, die voor de AVRO-microfoon boekbesprekingen hield, ook na de oorlog nog. Dit was later zijn enige vaste inkomstenbron. Op 12 augustus 1931 schreef Ritter aan H. de Man. "Mag ik u herinneren aan ons laatste telefonisch onderhoud? Ik zit een beetje om dat honorarium verlegen en zou u anders niet eens zijn lastiggevallen. 83

Scyedam | 2006 | | pagina 11