HET ONDERWIJS IN 1900 In een boekje dat de Vereniging Schiedam Vooruit in juli 1901 uitbracht, wordt veel aandacht besteed aan de toestand van het onderwijs in Schiedam. Ook al een eeuw geleden werd goed onderwijs voor de ontwikkeling van de stad van groot belang geacht. Op onderwijsgebied bezit Schiedam een zeer goeden naam. Zoowel van gemeentewege als van particuliere zijde wordt er met ernst gestreefd gelegenheid te geven om goed, degelijk onderwijs te ontvangen. Over het algemeen voldoen ook de gebouwen waarin onderwijs gegeven wordt, aan billijke eischen. Door het toenemend aantal leerlingen moesten vele gebouwen vernieuwd of vergroot worden. In de laatste jaren werd o.a. een nieuwe verdieping aan de Hoogere Burgerschool toegevoegd, de openbare meisjesschool vergroot, een der kostelooze scholen aanzienlijk uit gebouwd en het Blauwhuis tot Gymnasium ingericht daar het vorige gebouw, thans gemeen tearchief, tengevolge van de vermeerdering van het leerlingental onvoldoende bleek. In het zelfde tijdperk werden nieuwe lokalen in gebruik genomen aan een der Broeders- en twee der Zusterscholen, aan de school voor Christelijk Volksonderwijs en aan die voor Gereformeerd Onderwijs en werd de burgerschool der Broeders in een andere lokaliteit ge huisvest. Hoe hoog het Schiedamsche onderwijs ook buiten de stad staat aangeschreven, blijkt wel uit het feit dat tal van kinderen uit de omliggende gemeenten Schiedamsche scholen, zoowel openbare als bijzondere, bezoeken. Het gymnasium, zeer schoon gelegen aan de Plantage, wordt in de laatste jaren door 60 a 70 leerlingen bezocht. Het schoolgeld bedraagt 70. De Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus is gevestigd op de plaats waar vroeger het kasteel Mathenesse zich verhief. De ruïne van dit kasteel is in den tuin die zich achter de school bevindt. In de laatste jaren is de le klasse wegens het toenemend aantal leerlingen (in de 5 klassen 100 a 130) gesplitst. Het schoolgeld bedraagt 60, voor 2 of meer leerlingen van hetzelfde gezin 45 per leerling. Vakleerlingen worden toegelaten. Gymnasium en Hoogere Burgerschool zijn ook voor meisjes toegankelijk. Opmerking ver dient dat het resultaat der eindexamens door leerlingen dezer beider inrichtingen afgelegd, bizonder gunstig te noemen is. Gedurende de jaren 1895 - 1900 werd slechts 1 van de 29 leerlingen van het Gymnasium en 3 van de 50 der H.B.S., die aan deze examens deelnamen, afgewezen. De sedert 1 Sept. 1900 geheel gereorganiseerde Burger Avondschool met 4 jarigen cursus telt 60 leerlingen die een schoolgeld van 4 betalen. Deze school streeft er naar den aan staanden ambachtsman theoretisch voor zijn vak op te leiden; de leerlingen worden zooveel mogelijk in overeenstemming met de door hen gekozen ambachten in afdeelingen gesplitst. Naast deze gemeente-inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs wordt er van Rijks wege een druk bezochte landbouwcursus gegeven en bezit de R.K. Volksbond een door de gemeente gesubsidieerde Teekenschool. Schiedam bezit 15 scholen van Lager onderwijs (7 Openbare, 6 Roomsch-Katholieke, 1 voor Christelijk Volksonderwijs en 1 voor Gereformeerde onderwijs). 94

Scyedam | 2006 | | pagina 22