De Gemeente bezit 1) een meisjesschool in 10 klassen verdeeld waar onderwijs gegeven wordt, behalve in de vakken van gewoon lager onderwijs, in Fransch, Hoogduitsch, Engelsch en Wiskunde; 2) een jongensschool in 6 klassen verdeeld, waar naast de gewone vakken Fransch onderwezen wordt; 3) 2 tusschenscholen en 4) 3 scholen voor on- en minvermo genden, ieder in 6 leerjaren en in 12 klassen verdeeld. I. Het schoolgeld bedraagt per jaar op de scholen sub 1 en 2 genoemd: a. voor gewone vakken van L.O. 40 b. idem 1 vreemde taal 50 c. idem 2 vreemde talen 60 d. idem 3 vreemde talen 70 Minvermogenden worden slechts aan de heffing van de helft van bovenstaande bedragen onderworpen. Aan meer leerlingen uit een gezin wordt 10% vermindering van het schoolgeld toegestaan. II. Op de scholen sub 3 genoemd: Voor 1 kind 20 cent per week Voor 2 kinderen uit een gezin 32 cent per week Voor 3 kinderen uit een gezin 40 cent per week Voor elk kind meer 5 cent per week III. Op de scholen sub 4 genoemd: Voor 1 kind 10 cent per week Voor 2 kinderen uit een gezin 16 cent per week Voor 3 kinderen uit een gezin 18 cent per week Voor elk kind meer 4 cent per week Voor kinderen van bedeelden en overmogenden is geen schoolgeld verschuldigd. Verder heeft de gemeente 2 herhalingsscholen, een voor jongens waar les gegeven wordt in Fransch, Hoogduitsch, Engelsch, Rekenen, Handelsrekenen en Boekhouden. Deze school wordt in hoofdzaak door kantoorbedienden bezocht. De lessen worden gegeven des avonds van 7 tot 9 uur. Het schoolgeld bedraagt per jaar: voor alle lessen eener klasse 12,50 voor iedere taal 4 voor rekenen 2 voor handelsrekenen 2 voor boekhouden 2 en een voor meisjes waar gedurende de 6 wintermaanden 4 avonden per week van 7-9 uur onderwijs gegeven wordt in Lezen, Schrijven, Zingen en Handwerken. Het onderwijs is kosteloos. De St. Willibrordus-Stichting tot beheer van het Roomsch Katholiek Onderwijs bezit 3 jon gensscholen. a. 1 e sectie, in 2 afdeelingen gesplitst een voor uitgebreid en een voor meer uitgebreid Lager Onderwijs. Behalve de vakken van gewoon L.O. worden Fransch, Hoogduitsch, Engelsch en Wiskunde onderwezen. b. 2e sectie, gewoon Lager Onderwijs, zoogenaamde Burgerschool. c. 3 e sectie, school voor on- en minvermogenden, en 3 meisjesscholen: 95

Scyedam | 2006 | | pagina 23