SIMON RIJNBENDE ZONEN Wim Snikkers De geschiedenis van de vroegere Schiedamse distilleerderij is een heel andere dan wat wij kennen van andere grote distilleerderijen. Het begint al met de afkomst van de stichter, Si mon Rijnbende, die op 28 maart 1777 te Schiedam werd geboren. Zijn vader, Jan Rijnbende, getrouwd met Antje Wuyster, was koopvaardijkapitein. Hij was één van de vele zeelieden, die tijdens de vierde Engelse zeeoorlog (1780-1784) in dienst traden bij de Marine, die toen nog was opgesplitst in een aantal, min of meer zelfstandige, "Admiraliteiten". Het is op merkelijk dat bij de "Admiraliteit op de Maas" in die tijd een aantal bekende commandan ten heeft gediend die uit Schiedam kwamen, elkaar goed kenden en gedeeltelijk ook nog familie van elkaar waren: Lucas, Bezemer en Rijnbende. Op het eind van de Engelse oorlog werd Jan Rijnbende ontslagen, maar kwam al in 1785 weer in dienst. Sterker nog, zijn toen negenjarige zoon Simon ging op 4 april 1786 als "kadet" met zijn vader mee. Dit is geen on bekend fenomeen, dat nog zeer jonge zonen (van commandanten?) al mee gingen naar zee. Ongetwijfeld een harde leerschool! Vader en zoon maakten een lange reis naar Oost-Indië. Onderweg hadden zij bij Malakka te maken met zeerovers. Ook waren zij twee keer in Kaap de Goede Hoop, waaraan Simon goede herinneringen behield. Op 11 juli 1789 keerden zij met de Ceres weer in het vaderland terug. Aan boord was ook luitenant H. Maas Cz. met wie een jarenlange vriend-schap ontstond. De familie Maas zou veel later, toen Simon al lang was overleden, nog een rol spelen in het bedrijf. Simon ging niet meer naar zee. Hij koos een andere richting. Op 8 oktober 1793 kocht hij voor ƒ21.000 een pakhuis, branderij, koets huis plus drie woningen en een molen aandeel. Een enorm bedrag voor die tijd. Aangezien Simon toen pas 16 jaar was en nog niet meerderjarig, moest er iemand voor hem borgstaan. Dit was zijn latere schoonvader Hermanus van Bol'es, uit de bekende Schiedamse familie. Simon werd distillateur. Maar daarnaast had hij vele openbare functies. Van schutterij tot lid van de vroedschap (wethouder) op 25- jarige leeftijd. Van vrederechter (1815) tot kantonrechter in 1838. En dat onder verschil lende regimes: Bataafse Republiek, onder koning Lodewijk Napoleon en later in het Koninkrijk der Nederlanden. In die tijd was het uitoefenen van functies tijdens een ander "vreemd" bewind niet zo beladen als het veel later werd. Tenslotte werd Simon ook nog burgemeester! Hij was toen al 67 jaar en is nog zeven jaar burgemeester gebleven. Simon Rijnbende 1777 - 1853 76

Scyedam | 2006 | | pagina 4