N.V. WONINGMAATSCHAPPIJ "SAMENWERKING" Wim Schelberg Er is al veel geschreven over Schiedamse woningbouwverenigingen en volkshuisvesting in de negentiende en vroege twintigste eeuw. Eén vereniging komt in al die studies nauwelijks aan bod: de N.V. Woningmaatschappij "Samenwerking" "Samenwerking" was één van de vele initiatieven die Michiel Coenradius Maria de Groot op maatschappelijk terrein in Schiedam nam. Hoewel "Samenwerking" naast andere doelen statutair het bouwen van arbeiderswoningen niet uitsloot, is het er nooit van gekomen. Wel geven de statuten - en de relatief korte bestaansgeschiedenis een goed beeld van hoe De Groot de in Schiedam bestaande maatschappelijke misstanden dacht te kunnen verbeteren. Goede woningen voor de arbeidersklasse - mede door overheidsingrijpen, een solide nering, eigen initiatief gecombineerd met gezond coöperatisme en geestelijke verheffing waren van die filosofie onderdelen. Erge misstanden "Hopen wij, dat de kapitalisten, die soliede maar gelijk nuttige geldbelegging zoeken, de geleidelijke uitbreiding van onzen werkkring zullen mogelijk maken. Een der eerste volksbe langen zal daarmee gebaat zijn. Toch zij hier de meening uitgesproken, dat aan de ergste mis standen in de volkshuisvesting slechts door krachtige tusschenkomst van staat en gemeente een einde te maken is.". 11 M.C.M. de Groot sprak deze hoop uit in het jaarverslag van 'N.V. Woningmaatschappij Samenwerking' over 1893. De opmerking is interessant om een tweetal redenen. Ten eerste levert ze wellicht een bewijs voor het veranderend investeringsgedrag van branders en distillateurs aan het eind van de negentiende eeuw. Zij waren, nu de winsten van de gedistilleerdindustrie onzekerder werden, op zoek naar andere mogelijkheden om hun geld te beleggen. Huisvesting was zo'n mogelijkheid. Huisvesting garandeerde immers een redelijk stabiele winst. En aangezien sprake was van woningnood, zou bij wanbetaling door een huurder snel voor vervanging daarvan gezorgd kunnen worden. 1) Het archief van N.V. Woningmaatschappij "Samenwerking" beslaat slechts een halve meter. Het bestaat uit vier dozen, genummerd 1-4, waarin de stukken zich ongeordend bevinden. In de eerste doos wordt de hoofdmoot gevormd door een groot aantal blauwe schriften, met daarin geplakte dividendbewijzen. Verder bevinden zich in deze doos kwitanties, enkele Schiedamsche Couranten waarin de vennootschap adverteert, aanmaningen, in potlood gestelde notulen, gedrukte verlies- en winstrekeningen en talloze briefjes met korte aantekeningen. De tweede doos bevat enkele huurstaten, notulen van bestuurs- en ledenvergaderingen, kasboeken, bankboekjes en vellen met dividendbe wijzen, alsmede talloze exemplaren van de statuten en het huurreglement van "Samenwerking". In de derde doos bevinden zich gedrukte verlies- en winstrekeningen van 1892 t/m 1920 (met enkele lacunes). Verder aktes van aandeel, groot 1.000,=,/100,= en 10,=, die in 1922 alle op het Weeshuis der Hervormden over zijn gegaan. Tenslotte nota's, betalingsbewijzen, berekeningen van uitkeringen aan huurders. In de vierde doos bevinden zich notariële aktes, verzoeken tot wijziging van de statuten, goedkeuringen daarvan (waaronder een, die getekend is door Cort van der Linden, minister van Jusiti- tie), een huurstaat uit 1915, en verder een roze omslag met betalingsbewijzen en nota's. Tenslotte nog in deze doos opgerolde en gebundelde betalingsbewijzen van het begin van deze eeuw. Verder: GAS, N.V. Woningmaatschappij 'Samenwerking'(verder: 'Samenwerking'), Jaarverslag 1893. 155

Scyedam | 2006 | | pagina 11