TEGELFABRIEK SCHIEDAM Schiedam had in het begin van de vorige eeuw dringend behoefte aan nieuwe industrie om het verlies aan arbeidsplaatsen door de achteruitgang van de brandersnijverheid op te van gen. Er werden zelf speciale bureaus opgericht om bedrijven te werven. Een van die bedrij ven die zich vestigden was een tegelfabriek. Wij volgen een verslag van een onbekende auteur in het Industrieel Weekblad. "Nu de import van buitenlandsche producten met steeds grootere moeilijkheden gepaard gaat, mag het een alleszins bemoedigend verschijnsel genoemd worden, dat we sedert de beide laatste jaren op eigen bodem tal van nieuwe industrieele ondernemingen kunnen be groeten, welke er het hare toe bijdragen om ons in den vervolge op verschillend gebied minder afhankelijk te maken van onze naburen. Deze omstandigheid - wij herhalen het nog eens met nadruk - vormt wellicht den eenigen lichtstraal te midden der donkere wolken, die zich tengevolge van den wereldkrijg boven ons land hebben saamgepakt. Onze nijverheid heeft meer vertrouwen gekregen in zichzelf; zij is tijdens deze crisisjaren wakker geschud uit haar dommel en zich gaandeweg ook beginnen toe te leggen op de vervaardiging van die artikelen, welke onze bevolking voorheen uitsluitend van buitenaf moest betrekken, omdat Holland ze öf in het geheel niet, of slechts op achterlijke wijze fabriceerde. Tot de nieuwe bedrijven, welke in dit verband met waardeering genoemd mogen worden, behoort ongetwijfeld de N.V. „TEGELFABRIEK SCHIEDAM", waarop we ditmaal de bi- zondere aandacht onzer lezers wenschen te vestigen, en wel voornamelijk omdat deze sedert het begin van 1916 aan den Noordvestsingel 141 te Schiedam gevestigde vennootschap de allereerste en tot heden de eenigste in Nederland is, waar speciaal dubbelhardgebakken (z.g. gesinterde) vloertegels geproduceerd worden, een artikel dat vóór den oorlog in groote hoe veelheden uit het buitenland betrokken werd. Alle begin is moeilijk zegt het spreekwoord, en hierop heeft de fabricage van dezen nagenoeg onverslijtbaren Hollandschen vloertegel waarlijk geen uitzondering gemaakt. Maar toch mag met voldoening geconstateerd worden, dat de bedrijfsleider er binnen zéér korten tijd in ge slaagd mag heeten alle op de productie van invloed zijnde bezwaren glansrijk overwonnen 162

Scyedam | 2006 | | pagina 18