te hebben. Althans de fabriek is momenteel in vollen gang, en voorzeker loont het de moeite dit interes sante bedrijf, hetwelk in den waren zin des woords eene bestaande leemte in de Nederland- sche industrie heeft aangevuld, eens van nabij te bezien teneinde de verschillende bewer kingen te volgen, welke noodig zijn om uit de ruwe grondstoffen de keurige ijzersterke T.S. - vloertegels te vervaardigen. Als *n gunstige, ja bijkans noodzakelijke faciliteit voor eene fabriek als deze zij opgemerkt, dat ze gelegen is aan een flink vaarwater: de Schie, waardoor de benoodigde grondstoffen (kleisoorten) per vaartuig kunnen worden aangevoerd, terwijl de afgewerkte producten later eveneens per boot hun bakermat kunnen verlaten. Het complex bezit een diepte van 125 M., terwijl de diverse gebouwen een frontbreedte van 50 M. beslaan. Toen we door de groote poort het terrein betraden, zagen we rechts de kan toorgebouwen en het laboratorium, waarachter de ruime overdekte opslagplaatsen voor grondstoffen gelegen zijn. Nadat de hier bijeengebrachte kleisoorten de gebruikelijke be werking (drogen, malen, mengen met kleurstoffen etc.) ondergaan hebben, bereiken ze als poeder de persen, welke in de ter linkerzijde van den hoofdingang gelegen gebouwen zijn opgesteld. Om te beoordeelen of het materiaal volkomen droog was, deden we 'n greep in een der gevulde bakken, en vlug als zand gleed het tusschen onze vingers door, waaruit we de gevolgtrekking maakten, dat onze begeleider zich geenszins aan overdrijving schuldig maakte. Op de door electriciteit gedreven persen, welke een druk uitoefenen van niet minder dan 40.000 K.G., wordt het poeder - zonder vermenging met de een of andere vloeistof - der Opslag grondstoffen. 163

Scyedam | 2006 | | pagina 19