jeugdige industrie. Maar ondanks deze zorgelijke periode, waaronder de gansche nijverheid gebukt gaat, stelde hij het volste vertrouwen in de toekomst, overtuigd zijnde, dat de schier onverslijtbare T.S.-tegels zoowel in het buiten- als in het binnenland de waardeering zullen inoogsten, waarop ze recht hebben. Ten slotte zij gezegd, dat de N. V. „TEGELFABRIEK SCHIEDAM" voornemens is op de Eerste Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht flink voor den dag te komen, opdat de bezoekers zich aldaar een juist denkbeeld kunnen vormen omtrent de buitengewone deugdelijkheid van het fabrikaat". Tot zover het artikel uit 1916 in het Industrieel Weekblad. Foto's bladzijde 166 en 167: De Noordvestsingel, zoals deze er een halve eeuw geleden uitzag. Op de foto rechtsboven (van J.F.H. Roovers, 1956) zien we een aaneengesloten rij van vroegere branderijgevels. De foto is genomen van een lokatie waar nu ongeveer de Proveniersbrug 's-Gravelandseweg is. Rechts een stukje kraanbaan van de Tegelfabriek. In de verte zien we nog een kraanbaan, deze is van de Nederlandsche Klinkna gelfabriek. Deze behoorde bij de Ned. Schroefboutenfabriek van de familie van Thiel) uit Helmond, die hier in 1918 deze fabriek vestigde. Op de onderste foto (van P.Th.J. Kuyer, 1959) herkennen we weer de kraanbaan van de Tegelfabriek. De bomen staan bij de boerderij aan de Schie, die naast de fabriek lag. Op de achtergrond nog een klein deel van moutwijnfabriek Hollandia. Op de foto hier boven (van A. Maltha, 1959) zien we een hal, grenzend aan het weidegebied. Zowel de tegelfabriek als de klinknagelfabriek hadden achter de Noordvestsingel-gebouwen een diep terrein met daarop produktiehallen. De genoemde Proveniersbrug ontsloot het vroegere landelijke gebied, waar nu een hele stadswijk is. Zij kwam in de plaats van de oude Spoelingbrug. Deze kwam echter uit op het Doeleplein. 166

Scyedam | 2006 | | pagina 22