DE 'OUDEVANDAGENRIT' IN KETHEL, EEN BIJNA VERGETEN WAARDEVOLLE KETHELSE HERINNERING Werkgroep Kethel De 'Oudevandagenrit' in Kethel was bedoeld voor Kethelse bejaarden boven de zeventig jaar of voor echtparen waarvan één van beiden die leeftijd bereikt had; ongeacht afkomst of geloof. De 'Oudevandagenrit' in Kethel hield in dat eenmaal per jaar in de maand juni of juli, op initiatief van dokter Piet van der Kuy en aannemer Jan Vlugman een uitje van één dag voor de bejaarden van Kethel werd georganiseerd. Dokter Piet van der Kuy was huisarts in Kethel van 21 juni 1937 tot 1969. Hij werd in 1937 in Kethel aangesteld als gemeentearts. Bij zijn aanstelling werd extra budget uitgetrokken om de gezondheidszorg in Kethel te bevorderen. Zo breidde hij in 1938 het consultatiebureau voor baby's en kleuters uit met de aanstelling van een tweede wijkverpleegkundige. iv «tri Ook wilde dokter Van der Kuy iets betekenen voor de bejaarde dorpe- lingen. Samen met zijn vriend en mededorpsgenoot Jan Vlugman kwam hij op het idee om een dagtocht te organiseren voor bejaarden, ongeacht geloof of afkomst. Jan A. Vlugman was aannemer in Kethel en woonde aan de Schiedamse- ■r weg 29. Hij werd geboren op 30 april 1910 en overleed op 6 maart 1983. Een betrokken 'Kethelaar', die in zijn leven bestuurslid was van vele 4 Kethelse verenigingen, waaronder de 'Onderlinge Brandwaarborg Maat- P va„ der Kuy schappij Kethel en Omstreken'. (1908-1970) 'n het Rotterdamsch Nieuwsblad van 13 september 1962 is te lezen dat de eerste 'Oudevandagenrit' in 1938 van start is gegaan. In het Nieuwe Stads blad van vrijdag 13 juni 1969 staat vermeld, dat er zesentwintig maal een 'Oudevandagenrit' in Kethel heeft plaatsgevonden. Het bewijs daarvoor ontbreekt echter in andere bronnen. Het lijkt waarschijnlijker dat beide nieuwsbladen het niet bij het rechte eind hebben, aangezien er in de jaren dertig maar weinig personen konden beschikken over een eigen auto en er gedu rende de Tweede Wereldoorlog andere prioriteiten waren. In de Nieuwe Schiedamsche Courant van donderdag 16 juli 1953 werd onderstaand verslag gedaan: "Op 29 juli a.s. zal wederom de gebruikelijke tocht voor onze oudjes plaatsvinden, 's Morgens om 8 uur wordt uit Kethel vertrokken. De tocht gaat dan in de richting Moerdijk. Een kijkje wordt genomen in de over stroomde gebieden van de rampnacht. Via Oudenbosch gaat het naar Ginneken, waar midden in het Mastbos in 'Het Boswachtershuiskoffie gedronken zal worden. Nadat men hier enige tijd vertoefd heeft, wordt de reis voortgezet over Oosterhout naar Kaatsheuvel. Hier wordt bij 'De Ef- teling', het beroemde 'Sprookjesbos', de inwendige mens versterkt. Via Geertruidenberg en de Moerdijkbruggen gaat het weer in de richting van Kethel, waar het gezelschap om 7 uur aan zal komen. Zoals gebruikelijk wordt een beroep gedaan op de vrijgevigheid van onzer stadsgenoten om de oudjes dit jaar weer een onverge telijke dag te bezorgen. Een dezer dagen zal er door de diverse meisjesverenigingen voor dit doel huis aan huis gecollecteerd worden, teneinde een bijdrage in ontvangst te nemen. Zij, J.A. Vlugman (1910-1983) 4

Scyedam | 2007 | | pagina 4