genomen. Daarnaast verza melt hij zoveel als mogelijk stukken die ontbreken, om zijn teksten voor zijn ge voel zo compleet mogelijk te maken. De reden om met de dagboeken een begin te ma ken, was het vertrek van zijn broer naar Nieuw-Guinea, als missionaris. Het in 2007 boek is net als de oorspronkelijke dag boeken gelardeerd met al lerhande krantenknipsels, pamfletten, foto's, schetsen, kaartjes en brieven. Kort om: het is een echt dagboek waar behalve de persoon lijke aantekeningen ook een heleboel van de wereld rond Tetteroo is beland. Met een scherp oog voor detail weet Tetteroo haarscherp juist die dingen aan de lezer voor te leggen, die het beeld van de periode die hij beschrijft zo duidelijk maken. Kees Tet teroo is, ondanks de ruim 500 pagina's die de uitgave van het dagboek telt, niet echt een man van veel woorden. In hooguit twintig regels per dag is gezegd wat er gezegd moet worden - al is zo hier en daar ook meer ruimte nodig. Het zijn juist alle 'snippers' om de feitelijke dagboektekst heen, die het zo interessant maken. Kees Tetteroo trouwde met de Kethelse Helena Maria Fransen. Hij had familie in Schie dam wonen en kwam er zo nu en dan. In het dagboek speelt Schiedam maar een be scheiden rol: in enkele gevallen wordt een kennelijk uit Schiedam afkomstige anekdote genoteerd, maar vaker wordt Schiedam in één zin met Rotterdam genoemd - en dan met name wanneer het om de diverse luchtaanvallen gaat, die de beide steden troffen. Maar de kracht van het boek zit nu eenmaal niet alleen in het Schiedam-gehalte. De kracht zit in de manier waarop de jonge vee-verloskundige, vaak gewapend met zijn camera en een gezonde dosis nieuwsgierigheid, op een nuchtere manier vastlegt wat hij meemaakt in de jaren voorafgaand aan de oorlog en de periode 1940-1945. De samensteller van het boek Gemma M.M. van Winden-Tetteroo is docente en publi ceert in diverse lokale en regionale bladen. Zij schreef eerder al vier boeken over haar woonplaats Schipluiden. Het boek kost 44,95. 19 Sooderausweis Nr.

Scyedam | 2007 | | pagina 19