DUITSCHLAND CAPITULEERT EEN BIJZONDERE BEVRIJDINGSREVUE Wim Schelberg Mei 1945. Na vijfjaar bezetting was ook Schiedam bevrijd. Uitzinnig werd er gefeest, ge zongen gedanst. Drukkerij 'De Magneet' drukte op het schaarse, nog voorradige papier een flink aantal exemplaren van het programmaboekje voor een bevrijdingsrevue, waaraan nog tijdens de laatste oorlogsmaanden was gewerkt en gerepeteerd op de bovenverdieping van een pand aan de Nassaulaan 38. Zo'n beetje iedere Schiedamse amateurtoneelvereniging werkte eraan mee. "In 't geheim werden de teksten geschreven en de plannen uitgewerktis in het voorwoord van het programmaboekje te lezen. Direct na de bevrijding werd in het Passage-Theater ver der geoefend en is het stuk diverse malen opgevoerd, onder regie en algemene leiding van P. Alberts. De werven Gusto en Wilton stelden materiaal ter beschikking om de requisieten en decors te vervaardigen. Die laatste werden ontworpen door J. Scholte en door W. Beine in Amsterdam gemaakt. Medewerking aan het artistieke gedeelte werd verleend door diverse Schiedamse toneel- en muziekkrachten, balletten onder leiding van Yvonne van der Tuijn- Schotman en Stien van der Kraan-Bonefaas en het Gemengde en het Jongenskoor. Muzikaal werd een en ander begeleid door Hakkerts Ensemble, terwijl Jo Walvis op het orgel van het Passage-Theater bespeelde. Dat al les onder leiding van dirigent W. de Rooij. Voor de kostuums en het kap- werk tekende de firma Brinkhaus. De Het programmaboekje verraadt maar gedeeltelijk de letterlijke inhoud van de revue. Maar daar is wel naar te raden. In het eerste deel wordt in de scènes Het Sprookje, En toen kwam... en Klaas Vaak waarschijnlijk een verwijzing gemaakt naar Nederland voor de oorlog. Die breekt uit in de vierde scène, na een ballet. De titel Luchtalarm op een Maanfeest spreekt boekdelen. Een expeditie van de pro f/et laatste nummer van De Vliegende Hollander. Het werd tagonisten Koning Manus en Kuki- kort na de capitulatie in honderdduizenden exemplaren rol naar Antarctica, waar bovendien door Geallieerde vliegers uitgeworpen. (Coll. auteur) Koning Timosjenko ten tonele ver- auteurs, P. Alberts, P. Engering en H. Kamp hadden als doel niet alleen een leuke bevrijdingsrevue te presenteren. De opbrengsten uit de kaartverkoop en andere donaties konden, via pen ningmeester H. Willemse, ten goede komen aan de leniging van de nood der oorlogsslachtoffers. Het Derde Rijk onderteekeet de onvoorwaardelijke overgave -eerst te Rheiets, dan te Berlijn in de ruines xr—~z izr-zz.van berujn 20

Scyedam | 2007 | | pagina 20