schijnt, is een duidelijke verwijzing naar de invasie van de Sovjet-Unie en de strijd daar bij arctische temperaturen. Het elfde tafereel, Aan de Gordel van Smaragd, betreft de oorlogs jaren in Nederlands-Indië. Er wordt een uitstapje naar het vrij Zwitserland gemaakt en op de Brennerbaan ontmoeten Koning Manus en Kukirol zowaar Hitler en Mussolini, die ook weer in de Doodendans der Matadoren voorkomen, naast Churchill en Stalin. Andere scène-titels gaan over onderduikers en razzia's (waarin een student, een jood en een krijgsgevangene de revue passeren en ook Rauter, die gedurende de oorlog Höhere SS- und Polizeifiihrerin Nederland was, ten tonele veschijnt). Andere titels zijn cryptischer. Wat te denken van O wee! Portiekenwee! of Romantiek om Oud-Mathenes.se'! Het zal te raden zijn dat enkele revueliederen gebaseerd zijn op populaire Schlagers uit die tijd. Wat te denken van een lied dat gezongen wordt tijdens het zesde tafereel en dat getiteld is metGalgenhumorWie de tekst bekijkt, kan al snel de bijbehorende melodie, Lili Mar iene, bedenken: Onder deze boomen Hangen wij nu hier. Wij zijn nu geen baas meer En hebben geen plezier. Is me dat een reuze mop: Ze hangen ons zoowaar maar op, Voor Volk en Vaderland. (2x) Behalve de tekst van dit lied zijn een aan tal andere teksten in het programmaboekje opgenomen, zoals de entréegezangen voor Koning Manus en Kukirol. En natuurlijk de revue-schlager 't Zit er op!. Muziek en tekst zijn van W.H. Noordman en het refrein luidt: 't Zit er op, je moet maar boffen; De Heimat heeft nu zelf de strop. We zijn weer vrij, Weg met de Moffen; Je zag ze sloffen; 't Zit er op." Over de rolverdeling is het programma dui delijker. Er waren verschillende dubbelrol len voor de achttien uit het programma af te leiden betrokkenen. De hoofdrollen (als daar echt sprake van is geweest) voor Kukirol Eén van de humoristische 'overlijdensadverten- en Koning Manus werden verzorgd door J. ties' voor Hitier, "Oud Schilder GEEN EERBE- Groenendijk en Jo Linkels. H. Alberts nam TOONGEEN BLOEMEN..." zoals die kort voor de rol van kind op zich. W. de Bruijn was de bevrijding verschenen. (Coll. auteur) achtereenvolgens De Onzichtbare, een Sol- ADOLF HITLER, 21 Heden overleed, na een langdurig en smartelijk doen lijden van de gansche beschaafde wereld, de Fiihrer aller Germanen Oud Schilder. Drager van het Eikenloof met de briljanten der Grootorde van Beroepsmisdadigers. Uitvinder van Wereldoorlogen - Massamoorden - Concentratiekampen. Groothandelaar in Verdelgmgs-attributen en Martelwerktuigen. Eere-Directeur der Fabrieken van Hoera-petten. Stichter van W il H et N emen en GESTAPO. Gediplomeerd bestrijder van Militarische Idioten. De crematie had plaats in rijn Hoofdbnnkrr aan de Wilhelmst rasse te Berlijn, na een aanvankelijk bloedig afgeslagen penetratie, in de hitte van Russische mortier- bommen en vlammenwerpende tanks, onder het spelen van het volkslied Dnftsrhland. Duitschland, waar bleef alles, Wat ik roofde met geweld!.' Wegens desolate toestand van den bunker geen rouwbetoek. GEEN EERBETOON. GEEN BLOEMEN. BERLIJN, 1 Mei 1945,

Scyedam | 2007 | | pagina 21