HISTORIE ACTUEEL juni 2006 MAKKERSSTRAAT 4 MONUMENT AF De Tuinlaan en de Makkersstraat sluiten voor wat betreft de soort bebouwing fraai op elkaar aan. Aan de Tuinlaan een afwis seling van statige herenhuizen en hier en daar eenvoudiger woongebouwen, bijna alle gemeentelijk of rijksmonument. Op de hoe ken van de Makkersstraat twee historische herenhuizen in deze trant, met in de straat zelf o.a. een eenvoudiger, maar wel histo risch herenhuis. Toen enkele jaren geleden de sloopplannen aan weerszijden van de Makkersstraat bekend werden, verzocht de Historische Vereniging aan gemeente en rijk om de monumentenstatus voor het herenhuis Makkersstraat 4, aan de zuidzijde. Het rijk kon daar niet op ingaan, maar suggereerde wel de mogelijk van gemeentelijke status, aansluitend op het gestelde over dit pand in het Bestemmingsplan Binnenstad. Ruud Poels De gemeente Schiedam besloot daarop op 20 september 2004 dit herenhuis te plaatsen op de lijst van gemeentelijke monumenten. Eind goed al goed, dachten we. Maar pas in maart 2007 werd ons via een omweg duidelijk dat op 27 juni 2006, na bezwaar en een beroep van eigenaar Fortress bv bij de Rechtbank van Rotterdam, de rechter de aanwijzing van B&W van Schiedam vernietigd had. Jam mer, want dit historische pand, een herenhuis met gepleisterde lijstgevel, daterend van de 19e eeuw, sluit direct aan op het rijksmonu ment ernaast en het gemeentelijk monument ertegenover en versterkt de historische sfeer ter plaatse, zoals eigenlijk ook bedoeld bin nen de grenzen van het Beschermde Stadsge zicht. En dat is toch wat anders dan de geuite mening van eigenaar Fortress, dat het pand geen enkele monumentale waarde bezit en in de toekomst omringd zal zijn door nieuw bouw. Overigens steunde het besluit van de rechter tevens op formele gronden. Het voert te ver die uitgebreide theoretische beschou wing hier weer te geven. NIEUWE HAVEN 101 Makkersstraat 4. Foto: R. W.Poels, 15-04-2007 Nieuwe Haven 101 na renovatie (Foto: R. W.Poels, 2007) 24

Scyedam | 2007 | | pagina 24