REDACTIONEEL Het ziekenvervoer in Schiedam was - net als elders in Nederland overigens - in eerste instantie door particulieren geregeld. Pas in de loop van de jaren vijftig van de vorige eeuw trok de overheid, met de instelling van Gemeentelijke Ge neeskundige Diensten deze vorm van gespecialiseerd vervoer naar zich toe. Hoe het voor die tijd ging, maakt een artikel van Sjef Peereboom duidelijk. Hij werkte van 1935 tot 1955 mee in het bedrijf van zijn vader, dat lang zorg heeft gedragen voor het transport van zieken en gewonden in Schiedam. Ruud Poels gaat kort in op de herplaatsing het restauratie van de gevelsteen van het Land van Belofte. Wie nog geen spellings-kopzorgen heeft, krijgt ze hier vanzelf van. Want was het nu met een 'd' of een 't' Natuurlijk staan we in de meimaand stil bij de periode 1940-1945. In de eerste plaats door stil te staan bij de Arbeitseinsatz. Talloze Schiedammers werden gedwongen te werk gesteld in Duitsland. Zeker later in de oorlog werden ve len tijdens razzia's opgepakt en weggezonden. Wie niet wilde, moest onder duiken en riskeerde zijn leven. Sommigen daarentegen gingen vrijwillig, of omdat ze zich als rijksambtenaar niet zo makkelijk aan de 'nieuwe baas' kon den onttrekken. De auteur van dit artikel stuitte op brieven van Schiedammers die schreven vanuit Duitsland. Daarnaast met een artikel over een bijzondere bevrijdingsrevue, die in Schiedam direct na de bevrijding volle zalen trok. Voor wie met betrekking tot de oorlogsgeschiedenis van Schiedam beide drukken van Schaduwen over Schiedamheeft gemist, is er goed nieuws: deze maand verschijnt de derde, geheel herziene en verbeterde druk. Daar over meer in de boekenrubriek, waarin bovendien nog wordt stilgestaan bij drie andere publicaties. In Historie Actueel heeft Ruud Poels weer een veelheid aan gegevens met betrekking tot Schiedams stedenbouwkundige ontwikkeling - en onttakeling bijeengebracht. Waaronder de blootlegging van een in de achttiende eeuw door Bol'Es op een kaart gedocumenteerd stukje Schiedam aan de Plantage.

Scyedam | 2007 | | pagina 3